Aizvadītajā gadā aktuāla bijusi valsts amatpersonu "piebarošana", norāda KNAB

LETA
Aizvadītajā gadā aktuāla bijusi valsts amatpersonu "piebarošana", norāda KNAB
Facebook Telegram Draugiem Twitter Whatsapp
Ilustratīvs attēls.
Ilustratīvs attēls. Foto: staras/Shutterstock

Aizvadītajā gadā vēl aktuāla ir bijusi valsts amatpersonu apdāvināšana jeb "piebarošana", fiziskām personām cenšoties netieši ietekmēt un nodrošināt valsts amatpersonu labvēlību, gada pārskatā norāda Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB).

Pagājušā gadā izmeklētajos un kriminālvajāšanas sākšanai nosūtītajos kriminālprocesos novērsta iespējama materiālo zaudējumu radīšana publiskas personas institūcijām 800 000 eiro apmērā un kukuļu nodošana valsts amatpersonām kopsummā 2,17 miljonu eiro apmērā, saskaitījis KNAB.

KNAB pērn sācis 39 kriminālprocesus un prokuratūras iestādēm nodeva 27 kriminālprocesus, rosinot uzsākt kriminālvajāšanu pret 45 fiziskām un piecām juridiskām personām, un tas ir augstākais prokuratūras iestādēm nosūtītais kriminālprocesu skaits pēdējo piecu gadu laikā.

Biroja izmeklētajos kriminālprocesos konfiscēti un ieskaitīti valsts budžetā 5,6 miljoni eiro noziedzīgi iegūti līdzekļi, kā arī arestēti 8,46 miljonu eiro finanšu līdzekļi.

2021. gadā KNAB sācis 39 kriminālprocesus, un tie visbiežāk bijuši saistīti ar ārvalstu amatpersonu noziedzīgu darbību rezultātā iegūtu līdzekļu legalizāciju, kā arī kukuļdošanu.

Savukārt biežāk izmeklētais noziedzīgais nodarījums 27 prokuratūrai nodotajos kriminālprocesos ir krāpšana un kukuļošana. 2021. gadā iztiesāti 17 KNAB pērn un citos gados kriminālvajāšanai nodotie kriminālprocesi, tostarp četrām personām piespriežot reālu brīvības atņemšanu.

Tāpat KNAB pērn pieņēma lēmumus 256 administratīvo pārkāpumu lietās par likuma "Par interešu konflikta novēršanu valsts amatpersonu darbībā" ierobežojumu, aizliegumu un pienākumu neievērošanu.

KNAB pērn piemēroja 222 valsts amatpersonām naudas sodus kopsummā 40 365 eiro apmērā, un biežāk pieļautie pārkāpumi bija saistīti ar dienesta pienākumu pildīšanai pieejamās informācijas no datubāzēm izmantošanu personīgajām interesēm, kā arī amatu savienošanas ierobežojumu pārkāpumi. Lai valstij atlīdzinātu nodarītos zaudējumus, KNAB pieprasīja valsts amatpersonām atlīdzināt 29 506 eiro.

KNAB 2021. gadā pieņēma 108 lēmumus administratīvo pārkāpumu lietās saistībā ar Politisko organizāciju finansēšanas likuma un Priekšvēlēšanu aģitācijas likuma normu pārkāpumiem, 71 gadījumā konstatējot prettiesisku rīcību politisko partiju un citu juridisko un fizisko personu darbībā un piemērojot naudas sodus kopsummā 16 890 eiro. Tāpat KNAB pieņēma sešus lēmumus par 18 112 eiro atmaksāšanu valsts budžetā.

Birojs saņēma 1 833 ziņojumus par iespējamām koruptīvām darbībām un citām pretlikumībām, un tas ir lielākais pēdējo vismaz piecu gadu laikā saņemto ziņojumu skaits.

"Korupcijas izskaušana ir ilgstošs process, kas bez iedzīvotāju, publiskā un privātā sektora pārstāvju godprātīgas rīcības, aktīvas iesaistes un sadarbības nav iedomājama. Turpinot mērķtiecīgi un neatlaidīgi strādāt, Latvija var panākt progresu atklātas, godprātīgas un brīvas no korupcijas sabiedrības veidošanā," norāda KNAB priekšnieks Jēkabs Straume.

Tēmas
Aktuālākās ziņas
Jaunākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu