Mātes vērība, kas izglāba visu ģimeni. Krievu karavīri bērna klavierēs paslēpuši munīciju

Bērna klavierēs atrastā munīcija.

FOTO: Mariana Hlieva/ Facebook

"Vairākas naktis es nespēju mierīgi gulēt," tā par savām sajūtām pēc šausminošā atraduma stāsta ukrainiete Tatjana Monko. Viņas vērība izglāba ģimenes, sevišķi 10 gadus vecās meitiņas dzīvību, vēsta "VICE News".

Kad Tatjana Monko aizpagājušajā sestdienā pēc divu mēnešu prombūtnes atgriezās Bučā, viņa savu māju atrada pussagrautu. Sprādzieni bija izsituši dzīvokļa logus, un gandrīz visu iedzīvi, kas viņiem piederēja, bija iznīcinājuši krievu karavīri, kuri tur dzīvoja, kad bija ieņēmuši pilsētu.

"Mūsu dzīvokļa durvis bija uzlauztas, visas lietas izmētātas pa dzīvokli, daudzas mantas bija sabojātas vai nozagtas," tā atgriešanos mājās atceras Tatjana.

Tomēr karavīri bija pasaudzējuši klavieres, kuras labprāt spēlē Tatjanas 10 gadus vecā meita Darinka.

Sieviete pamanīja, ka medaļas un trofejas, kuras pēdējos gados Darinka bija izcīnījusi dažādos klavierspēles, teātra, dziedāšanas un šaha konkursos un kas iepriekš bija rūpīgi saliktas uz klavierēm, tagad atrodas nepareizā secībā. Tatjana maigi pārslidināja pirkstus pāri klavieru taustiņiem un juta, ka četrus vai piecus no tiem vairs nevar pakustināt.

"Vīrieši izsauca speciālistus, ieradās sapieri," stāsta Tatjana. “Kamēr viņi pārbaudīja klavieres, mēs gaidījām ārā. Kad speciālisti iznāca, viņi paziņoja, ka bērna klavierēs bija ievietota granāta."

Granāta atradās zem klavieru āmuriņiem, un sapieri to atpazina ar nosaukumu VOG-25P. Šādas granātas parasti izmanto Krievijas karaspēks. Lai gan nepatīkamais atklājums šokēja ģimeni, taču tas nebija liels pārsteigums: kopš Krievijas iebrukuma Ukrainā sākuma daudzi Ukrainas iedzīvotāji ir ziņojuši par mīnām un slazdiem, kas atrasti Bučā un citās Ukrainas pilsētās. Granātas ir atrastas pat veļasmašīnās.

"Vairākas naktis es nespēju mierīgi gulēt un nevarēju saprast, kā viņi varēja bērna klavierēs ievietot sprāgstvielas," šausminās Tatjana. "Istabas stūris, kur instruments atrodas, ir iekārtots tā, lai uzreiz būtu skaidrs, ka tās ir bērna klavieres."

Ģimeni no iespējamās traģēdijas pasargāja Tatjanas vērība.

"Darinkai ir jaunāks brālis, sešus gadus vecs, viņš māsu ļoti mīl un vienmēr pie klavierēm atrodas viņai blakus. Ir biedējoši pat iedomāties, kādas briesmīgas bēdas krievi bija sagatavojuši mūsu ģimenei."

Sākotnēji par notikušo plašākai sabiedrības daļai ar "Facebook" palīdzību ziņoja Mariana Hlieva, vijolniece un mūzikas skolotāja Bučas mākslas skolā. Šo mācību iestādi apmeklē arī Tatjanas meita Darinka.

Skolotāja medijam "VICE News" pastāstīja, ka šobrīd visiem Bučas iedzīvotājiem, kas atgriežas savās dzīvesvietās, ir jāsadzīvo ar bailēm no mīnām un citiem slazdiem. Viņa norādīja, ka aizpagājušonedēļ Bučā vien tika atrastas 1200 mīnu.

Krievijas karaspēks ieradās Bučā jau kara pirmajās dienās, taču viņi sastapās ar negaidītu pretestību: Ukrainas karaspēks izmantoja dronus, lai izjauktu Krievijas karaspēka kolonnu paredzēto maršrutu.

Nākamajās nedēļās Krievijas karaspēks pārņēma pilsētas kontroli un veica neskaitāmus kara noziegumus. Aprīļa sākumā okupanti beidzot atkāpās, un ātri vien tika atklāti masu kapi un citi pierādījumi par Krievijas karaspēka pastrādātajām zvērībām. Ukraina ir lūgusi Starptautisko krimināltiesu veikt izmeklēšanu.

Šī nav pirmā reize, kad Krievija tiek apsūdzēta slazdu izmantošanā. Afganistānas konflikta laikā padomju karaspēks slazdus ievietoja rotaļlietās, kas tika izveidotas pievilcīgā izskatā, lai pievilinātu bērnus. Savukārt 2020. gadā, kad Krievijas privātās militārās kompānijas pameta Lībijas teritoriju, sprāgstvielas piestiprināja pie tualetes sēdekļiem, durvīm un rotaļu lācīšiem. Lietas bija paredzētas uzspridzināšanai, pagājušajā gadā ziņoja medijs "Washington Post".

Brīdī, kad notika Krievijas karaspēka atkāpšanās no Bučas, Ukrainas prezidents Volodomirs Zelenskis brīdināja, ka Kremļa karaspēks "mīnē visu teritoriju. Mīnē mājas, priekšmetus, pat nogalināto cilvēku ķermeņus". Šokējošais Monko ģimenes atklājums desmitgadīgās meitas klavierēs kārtējo reizi apliecina, uz kādu rīcību ir gatavs Krievijas karaspēks.

Seko mums arī Instagram un TikTok – uzzini visu pirmais!  

Redaktors iesaka