O, 29.11.2022.

ES dalībvalstīm gāzes krātuves līdz novembrim būs jāuzpilda līdz 80%

LETA
ES dalībvalstīm gāzes krātuves līdz novembrim būs jāuzpilda līdz 80%
Facebook Telegram Draugiem Twitter Whatsapp
Comments
Gāzesvads. Ilustratīvs foto
Gāzesvads. Ilustratīvs foto Foto: Shutterstock

Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīm gāzes krātuves līdz novembrim būs jāuzpilda līdz 80% no ietilpības, bet turpmākajos gados - līdz 90%, paredz Eiropas parlamenta pieņemtā Gāzes uzglabāšanas regula.

Eiropas Komisijas pārstāvniecības Latvijā pārstāvji norāda, ka pirmdien pieņemtie jaunie glabāšanas tiesību akti stiprinās ES gāzes piegādes drošību, ņemot vērā gaidāmo un turpmākās ziemas. Ņemot vērā piegādes traucējumu draudus no Krievijas puses, ES Gāzes uzglabāšanas regula noteic, ka Eiropas gāzes rezerves līdz ziemai ir jāuzpilda un to pārvaldība jāaizsargā pret ārēju iejaukšanos.

Saistībā ar Krievijas sākto karu Ukrainā noteikumi pieņemti rekordīsā laikā.

Enerģētikas komisāre Kadri Simsone min, ka Eiropas Parlamenta un Padomes pozitīvā un konstruktīvā pieeja attiecībā uz šo priekšlikumu ir svarīgs paziņojums par ES vienotību, apņēmību un rīcības ātrumu, saskaroties ar Kremļa centieniem gāzes eksportu izmantot par ieroci.

"Tagad ir ļoti svarīgi, lai mēs censtos izpildīt jaunos glabāšanas mērķrādītājus un būtu labāk sagatavoti gadījumam, ja situācija vēl vairāk pasliktināsies," uzsvēra Simsone.

Atbilstoši veiktajām izmaiņām regulējumā 18 dalībvalstīm, kurās ir pazemes gāzes krātuves, līdz 1.novembrim jāaizpilda 80% no to krātuvju ietilpības, taču tās tiks mudinātas censties panākt 85% piepildījumu. Turpmākajos gados mērķrādītājs būs 90%.

Dalībvalstīm, kurās nav glabāšanas infrastruktūras, jāvienojas par divpusējām norunām par pietiekamiem daudzumiem, kas solidaritātes garā tiktu glabāti izmantošanai kaimiņvalstīs. Gāzes krātuves tagad tiks uzskatītas par kritisku infrastruktūru, un visiem glabāšanas operatoriem ES būs jāsertificējas no jauna, mazinot ārējas iejaukšanās risku.

Eiropas Komisija 23.martā iesniedza priekšlikumu par minimālajām gāzes uzglabāšanas saistībām, kuru nolūks ir nākamajā un turpmākajās ziemās par samērīgām cenām nodrošināt piegāžu drošību. Jaunā regula bija reakcija uz Krievijas iebrukumu Ukrainā un uz Versaļas deklarācijā pausto ES vadītāju aicinājumu ar koordinētas uzpildes starpniecību panākt, lai glabātie gāzes krājumi būtu ziemai pietiekamā līmeni.

Eiropadome 24. un 25.martā uzdeva Padomei izskatīt Komisijas priekšlikumus, atzīstot, ka visā ES būtu iespējami drīz jāsāk uzpildīt gāzes krātuves. Eiropas Parlaments 5.aprīlī nobalsoja noteikumus sākt pieņemt paātrinātā procedūrā.

Pirmdien ES enerģētikas ministri oficiāli apstiprināja, ka pagājušajā nedēļā Eiropas Parlaments nobalsoja pozitīvi.

Jaunā Gāzes uzglabāšanas regula stāsies spēkā dienu pēc tās publicēšanas ES Oficiālajā Vēstnesī.

Tēmas
Aktuālākās ziņas
Jaunākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu