/nginx/o/2024/01/04/15814211t1h233f.jpg)
Cilvēki, kuri jau ilgu laiku ir bijuši attiecībās, var apstiprināt, ka dzīve nebūt nav rožaina. Cilvēki, kuri ir precējušies vai ir viens otram uzticīgi, pastāvīgi piedzīvo krīzes, un to iemesli var būt ļoti dažādi – finanses, slikta komunikācija vai pasliktinājusies seksuālā dzīve. Tāpēc šodien aplūkosim problēmas, ar kurām pāri visbiežāk saskaras, un to, kā tās vislabāk atrisināt.
Kā zināt, vai esat attiecību krīzē?
Ja jūs pastāvīgi dusmojaties un nevarat rast risinājumu strīdiem, ir likumsakarīgi, ka attiecības galu galā kļūs ne tik priecīgas, cik nomācošas. Ilgtermiņā dusmas var pat izraisīt attiecību krīzi, kā arī hronisku stresu, kas apgrūtina koncentrēšanos un dzīves baudīšanu.
Eksperti norāda vairākus rādītājus, kas var palīdzēt atpazīt krīzes periodu: pastāvīga savstarpēja kritika, nekonstruktīvs strīds un dusmas par mazsvarīgām lietām, kas nekad netiek atrisinātas, motivācijas trūkums problēmu risināšanai, izvairīšanās no saziņas ar partneri par problēmām un aizvainojumiem. Visticamāk, ka jūsu attiecībās ir krīze, ja jūsu pārī trūkst intimitātes – gan emocionālās, gan seksuālās – un ja jūs vispār nerunājat ar savu partneri, neuzticaties viņam/viņai vai pat apsverat neuzticības vai attiecību pārtraukšanas iespēju.
Attiecību stūrakmens – finanses
/nginx/o/2024/01/04/15814215t1h0141.jpg)
Ļoti biežs dusmu un krīžu cēlonis ģimenes vai ilgtermiņa attiecībās ir nauda. Domstarpības var rasties dažādu iemeslu dēļ –, piemēram, partnera nespējas plānot finanses, slēptu parādu vai citu naudas problēmu dēļ. Krīze var rasties tāpēc, ka viens partneris pelna vairāk nekā otrs. Dažkārt domstarpības rodas arī tad, ja viens partneris atbalsta otru, jo īpaši tad, ja persona, kas pelna ģimenei naudu, sāk izdarīt spiedienu uz savu otro pusīti, rīkojoties tā, it kā viņš vai viņa būtu viņam vai viņai kaut ko parādā.
Kā tikt galā ar šādu attiecību krīzi? Pirmkārt, kopā skaidri identificējiet problēmu, kas izraisīja krīzi. Ja jūs pelnāt mazāk nekā jūsu otrā pusīte vai vienkārši pārdzīvojat finansiāli grūtāku periodu, esiet godīgi pret savu partneri. Tad kopīgi varēsiet izdomāt, kādas dāvanas vai izklaides jūs šobrīd varat atļauties, lai vēlāk nerastos pārpratumi vai aizvainojumi. Neslēpiet parādus un nemelojiet par saviem ienākumiem.
Ja esat kopdzīvē vai gatavojaties pārcelties, izstrādājiet skaidru plānu, kā pārvaldīsiet savas finanses. Plānojiet, kā, teiksim, maksāsiet par mājokli – vai maksās viens no jums, vai sadalīsiet summu uz pusēm. Tāpat rīkojieties arī ar komunālo pakalpojumu rēķiniem un pārtiku. Svarīgākais ir tas, lai šis plāns būtu abpusēji apmierinošs – pretējā gadījumā finanses drīz vien var kļūt par nopietnu dusmu cēloni.
Un pats svarīgākais – nekad neizmantojiet naudu kā līdzekli vai argumentu dusmās vai strīdos – tas tikai sāpinās jūsu otro pusīti.
Laiks kopā – laimīgu attiecību atslēga?
/nginx/o/2024/01/04/15814217t1hbfd1.jpg)
Lai gan dažiem cilvēkiem patīk pavadīt vairāk laika ar partneri, bet citiem – mazāk, tas neapšaubāmi ir ļoti svarīgi. Protams, dzīvē ir grūti sabalansēt visu – darbu, atpūtu, tikšanās ar draugiem un pat laiku ar partneri, taču, pilnībā atstājot novārtā savu otro pusīti, var rasties nopietna attiecību krīze. Nedodot laiku un uzmanību savai otrajai pusītei, varat likt viņai justies pilnīgi nenozīmīgai - īpaši, ja jūsu partnera mīlestības valoda ir pavadīt laiku kopā.
Lai izvairītos no krīzēm ilgtermiņa attiecībās, ir svarīgi, lai abi partneri būtu apmierināti, tāpēc jums ir nepieciešams atklāti apspriesties ar savu otro pusīti - kādas ir viņu cerības? Cik daudz laika cilvēks vēlētos pavadīt kopā ar jums? Un cik daudz laika jūs vēlētos pavadīt kopā ar viņu? Ko jūs vēlētos darīt kopā?
Atcerieties, ka jūsu attiecībām ar otro pusīti ir jābūt jūsu prioritātei, tāpēc neaizmirstiet uzvesties tā, it kā jūs tikko būtu sākuši satikties – dodieties uz romantiskiem randiņiem, izsakiet komplimentus otrai pusītei, interesējieties viens par otru. Šāda attieksme un uzvedība palīdzēs jums atcerēties, kāpēc jūs viens otru izvēlējāties un iemīlējāt.
Ja jums ir ļoti saspringts darba grafiks, izskatiet to kopā un ieplānojiet datumu – jūs varat uzreiz izdomāt, ko darīt kopā. Ja jums pašlaik trūkst relaksācijas, par randiņu var kļūt arī klusa atpūta mājās. Taču atcerieties – šajā laikā jums ir jābūt kopā un jākoncentrējas vienam uz otru, nevis, piemēram, uz viedtālruņiem. Un, ja jūtaties pārāk ieslīguši rutīnā, varat pavadīt laiku kopā, izmēģinot kaut ko jaunu – iespējams, jūs pat atklāsiet kopīgu hobiju.
Tā ir taisnība, ka ģimenēs bieži rodas konflikti vai pat krīzes, ja pārāk daudz laika tiek pavadīts kopā. Viens no partneriem var just, ka viņam vai viņai nav laika sev vai saviem hobijiem. Nebaidieties atklāti pateikt otrai pusītei, ka vēlaties pavadīt laiku atsevišķi, citādi jūs varat justies aizvainots, ka partneris neizprot jūsu vajadzības.
Atklāta saziņa – veselīgu attiecību pamats
/nginx/o/2024/01/04/15814218t1h567f.jpg)
Mēs bieži dzirdam, ka atklāta saziņa starp partneriem ir veselīgu un spēcīgu attiecību pamats, jo sarunas par jūtām, sūdzībām un problēmām ir vienkāršākais un labākais veids, kā atrisināt domstarpības. Savlaicīgi sakot lietas, kas jums nepatīk, var novērst daudzas attiecību krīzes. Un otrādi, – ja ģimenē vai pārī komunikācija ir apgrūtināta, attiecībās var rasties nopietnas problēmas – viena puse var justies pastāvīgi neuzklausīta un nenovērtēta.
Kā mums vajadzētu runāt? Speciālisti uzsver, ka, runājot par problēmu, nevajadzētu ar vienu aci pārlūkot tālruni vai skatīties sporta pārraides – tas liks jūsu otrajai pusītei domāt, ka jūs neklausāties un ka jums vispār nerūp sarunas gaita. Un, ja jums ir saziņas problēmas, ir laba ideja organizēt "tikšanos", lai parunātos viens ar otru. Tam jānotiek tad, kad bērni ir aizmiguši un visi tālruņi ir izslēgti. Ja nespējat sarunāties klusi, neizvēlieties tikšanās vietu mājās, bet dodieties uz publisku vietu – parku vai restorānu –, kur nevarat paaugstināt balsi.
Šādās jutīgās sarunās ir svarīgi arī noteikumi – nekad nedrīkst pārtraukt savu partneri vai lietot vispārinošas frāzes, piemēram, „Tu nekad nepavadi laiku ar mani“. Un, protams, neaizmirstiet runāt ar partneri ne tikai par sliktajām lietām – uzslavējiet viņu un pateiksiet, cik pateicīgs esat.
Vienkāršas lietas var palīdzēt atrisināt jūsu seksuālās dzīves krīzi.
/nginx/o/2024/01/04/15814219t1h85d4.jpg)
Viena no visbiežāk sastopamajām ģimenes attiecību krīzēm ir pasliktinājusies seksuālā dzīve. Tāpat kā intimitāte, arī sekss, jo īpaši pēc bērnu piedzimšanas, ar laiku var aiziet otrajā plānā. Interesantā britu pētījumā atklājās, ka puse sieviešu un pat divas trešdaļas vīriešu vēlētos biežāk nodarboties ar seksu, taču aizņemtības, stresa vai pārstrādāšanās dēļ sekss viņiem vairs nav prioritāte.
Ir arī dabiski, ka cilvēkiem pārī ir atšķirīgas seksuālās vajadzības, kas ir īpaši izteiktas ilgstošās attiecībās. Bieži vien pasliktinājusies seksuālā dzīve ietekmē pāra intimitāti – cilvēki retāk apskaujas un skūpstās.
Tomēr seksologi norāda, ka regulārs sekss ne tikai palīdz organismam ražot nepieciešamos „laimes“ hormonus, bet arī satuvina cilvēkus. Ko darīt, lai uzlabotu savu seksuālo dzīvi? Jūs varat ieplānot seksu. Paradoksāli, bet labākais laiks šādam erotiskam randiņam ir nevis vakarā, bet gan dienas laikā, kad bērni, teiksim, pusdienlaikā ir nolikti gulēt. Tas ļauj izvairīties no bieži sastopamā scenārija, kad abi partneri vienkārši ir pārāk noguruši, lai nodarbotos ar vakara seksu.
Neaizmirstiet eksperimentēt un izmēģināt ko jaunu. Varbūt jūs varētu nodarboties ar seksu vannā, nevis gultā? Varbūt daži no jums sapņo par seksa rotaļlietu izmēģināšanu? Tas noteikti ienesīs jūsu seksuālajā dzīvē jaunas vēsmas, kas palīdzēs no jauna uzkurināt jūsu kaisli. Seksa rotaļlietas var būt gan vibratori, kas stimulē sievietes klitoru, gan gredzeni vīriešiem, lai paildzinātu baudu un aizkavētu ejakulāciju, gan pātagas un aizsietas acis. Pētījumi liecina, ka seksa rotaļlietām ir daudz priekšrocību, piemēram, tās var palīdzēt sievietēm mazināt sāpes menstruāciju laikā. To iekļaušana seksuālajā dzīvē var ne tikai satuvināt partnerus, bet arī mazināt trauksmi. Jūs varat atrast sev piemērotu seksa rotaļlietu www.yesyes.lv.
Vai par attiecībām ir vērts cīnīties?
Tomēr, pirms ķerties pie attiecību krīzes atrisināšanas, eksperti norāda, ka dažkārt ir labi jāpārbauda, vai vispār ir vērts saglabāt attiecības. To nosaka viena vienkārša lieta – vai jūsu attiecības pamatā ir veselīgas. Tos raksturo vairāki svarīgi aspekti – uzticēšanās, iesaistīšanās otra dzīvē, partneru atvērtība, nākotnes plānošana, drošības sajūta utt.
Tomēr, ja ilgstoši nespējat veiksmīgi komunicēt, ja jūs ignorējat otra partnera jūtas un vēlmes vai viņš ignorē jūsu, ja attiecības vienmēr pavada greizsirdība, ja jūtaties "iestrēguši", ja jūtaties nelaimīgi, nemīlēti un nespējat atrisināt savas problēmas, tad tās var būt pazīmes, kas liecina, ka jūsu attiecības nav veselīgas. Šādā gadījumā eksperti iesaka rūpīgi pārdomāt, vai šādām attiecībām ir nākotne, un, ja iespējams, apmeklēt pāru terapiju.