Kā radās mīts par 13.datumu un melno piektdienu (43)

Apollo.lv
CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Foto: PantherMedia/Scanpix

Nav vienotu viedokļu, kāpēc šis datums un diena ir saistīta ar nelaimēm, un visi šajā dienā izvairās no melniem kaķiem, kas varētu šķērsot viņu ceļu. Viena versija, iespējams, radās viduslaikos, kad tika aprakstīts, ka Jēzus pēdējā maltīte notika piektdienā, un nakti pirms viņa nāves, ar viņu bija viņa 13 mācekļi. Vēlāk 20.gs. radās mīts par bailēm no 13.datuma. Tam tika dots arī vārds - triskaidekafobija.

Šīs māņticības dēļ daudzi cilvēki cenšas jebkādā veidā izvairīties no skaitļa 13. Interesanti, ka arī daudzās augstceltnēs nav 13. stāva, kā arī daudzās amerikāņu viesnīcās nav 13.numura. 13. numurs tiek izlaists arī ielu numerācijā, informē «mathworld.wolfram.com».

1993. gadā Lielbritānijā tika publicēts pētījums par cilvēku veselību, uzvedību un māņticību, saistot to ar piektdienas 13.datumu. Tika salīdzināti nelaimes gadījumi ar piektdienu, kas iekrīt 6.datumā un piektdienu 13.datumā. Satiksmes negadījumu skaits patiešām bija pieaudzis par 52%, tāpēc cilvēkiem ieteica palikt mājās.

Savukārt 2004.gada pētījums parāda, ka katru gadu, 13.datumam iekrītot piektdienā, tiek iztērēti par 800-900 miljoniem dolāru mazāk, jo cilvēki izvairās ceļot, precēties, pārcelties utt.

Latvijā no tiem cilvēkiem, kuri pievērš vērību dažādiem ticējumiem vai māņticīgām sakarībām, tikai nepilna desmitā daļa uzskata, ka «melnā piektdiena» var iespaidot to, vai lietas iet no rokas vai neizdodas. Daudz vairāk – 40% pauž pārliecību, ka zināmu iespaidu atstāj mēness fāzes. Savukārt piektā daļa atzīst, ka viņus var ietekmēt laikapstākļi. Tā noskaidrots apdrošināšanas sabiedrības ERGO internetā veiktā aptaujā.

Zīmīgi, ka vīrieši daudz vairāk nekā sievietes domā, ka 13. datumam ir zināma ietekme. Uzskatu, ka «melnā piektdiena» var iespaidot viņu veiksmi un ikdienas panākumus, pauduši 18% vīriešu, bet tikai 4% sieviešu.

Tam, ka kopumā viss atkarīgs no paša cilvēka, piekrīt arī lielākā daļa jeb 60% aptaujas dalībnieku, atzīstot, ka nesaista savu veiksmi vai ikdienas negadījumus ar ticējumiem vai māņticīgām sakarībām.

Savukārt no tiem, kas šādām sakarībām tic, un tie kopumā ir 40%, tikai nedaudzi – vien 3% atzīst, ka ietekme uz veiksmi var būt melnam kaķim, šķērsojot ielu. Pavisam maz aptaujas dalībnieku atzīmējuši, ka veiksmi varētu ietekmēt izkāpšana no gultas ar kreiso kāju un sasveicināšanās pāri slieksnim.

Komentāri (43)CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Redaktors iesaka
Nepalaid garām
Uz augšu