Rīgas Zoodārzā nogādāti vēl divi cietuši un novārguši ronēni

Viens no šo brīvdienu mazuļiem īsu mirkli pirms tā pārvietošanas uz Zoodārzu.

FOTO: Facebook.com/dabasparvalde/

Brīvdienās Rīgas Zoodārzs četriem cietušajiem un novārgušajiem roņu mazuļiem piepulcējušies vēl divi rūpju bērni. Viens ronēns atrasts Daugavgrīvas pusē, otrs Vakarbuļļos. 

Dodoties ronēnu meklējumos, speciālistiem nācās savā ceļā sastapt vairākus savu saimnieku nepieskatītus suņus bez pavadas. Visi sastaptie suņu saimnieki saņēmuši mutisku brīdinājumu savus lolojumus, pastaigājoties pa pludmali, tomēr turēt pavadā.

Līdzcilvēki, esiet modri un aiciniet tos četrkājaino draugu saimniekus, kas nav informēti par iespējamo suņu sastapšanos ar mazajiem ronēniem, pastaigu laikā turēt mīluļus pavadā!

Patlaban uz Zoodārzu no Ainažiem ceļo vēl viens "caurumains" ronēns, kura stāvoklis būs zināms pēc speciālistu izmeklējumiem.

Zoodārzs atgādina, ka gandrīz puse gadījumu, kad ronēni nonāk nāves briesmās, saistīti ar četrkājaino mājas mīluļu darbībām. Turklāt, satiekoties sunim un ronēnam, dzīvībai bīstama situācija veidojas ne vien mazajiem ronēniem, bet arī pašiem četrkājainajiem draugiem. Jāatceras, ka ronēns var būt slims ar kādu infekcijas slimību, ar kuru var inficēties arī kodējs. Infekcija, nonākot saskarsmē ar mīluli, var būt bīstama arī suņa saimniekam.

Tāpat nedrīkst aizmirst, ka arī cilvēkiem nav vēlams tuvoties roņu mazuļiem un tos bakstīt vai kaitināt. Kategoriski aizliegts tos dzīt atpakaļ jūrā. Visticamāk, tie no ūdens izlīduši, lai sasildītos un uzkrātu spēkus, un paši izvērtēs, kad nepieciešams atgriezties ūdenī. Ja ronēni ir apaļīgi un veselīgi, tie jāatstāj mierā un jāturas no tiem pa gabalu. Tiem tuvoties pieļaujams tikai gadījumos, kad ronēni izskatās novārguši, nevis vienkārši aizmiguši, vai pat ievainoti. Tad jāzvana Dabas aizsardzības pārvaldei pa tālruni 29198590.

Ronēni Rīgas jūras līča piekrastē lielākoties nokļūst no Igaunijas. Februārī un martā pelēko roņu mazuļi dzimst uz Igaunijas piekrastes salām un tās ieskaujošajiem ledus laukiem, un līdz Latvijas pludmalei nokļūst peldus vai retos gadījumos uz dreifējošiem ledus gabaliem kā tas, piemēram, notika pirms gada Ventspils pusē. Roņu mazuļiem, kas pāragri atdalījušies no mātes un kuriem pašiem jāspēj sameklēt barību, iespējas izdzīvot ir nelielas. Viņi nav paspējuši ar mātes pienu uzņemt nepieciešamās uzturvielas pienācīga taukaudu slāņa uzaudzēšanai, kas palīdz aukstajā ūdenī izdzīvot.

Uz augšu