Jaunākā informācija: Protesta akcijā Maskavā aizturēti 685 cilvēki

Papildināts
LETA/AFP
Jaunākā informācija: Protesta akcijā Maskavā aizturēti 685 cilvēki
Facebook Telegram Draugiem Twitter Whatsapp
Comments 2
Foto: AFP / Scanpix

Maskavas centrā šodien, 3. augustā, sākušās nesankcionētās protesta akcijas pret opozīcijas kandidātu nereģistrēšanu Maskavas domes vēlēšanās. Cilvēku pulcēšanās notiek vairākās vietās, taču žurnālistu darbs ir ievērojami apgrūtināts, jo tiek traucēti mobilie sakari. Alekseja Navaļnija līdzgaitniece Ļubova Soboļa aizturēta uzreiz pēc iznākšanas no parakstu vākšanas centra Ziemassvētku bulvārī.

 Foto: Protesti Maskavas centrā

Arī Krievijas Iekšlietu ministrija vēsta, ka aizturēti aptuveni 600 cilvēku.

Policija Maskavas centrā sestdien protesta akcijas gaitā aizturējusi vairāk nekā 300 cilvēku, demonstrantiem Krievijas galvaspilsētas ielās no jauna protestējot pret netaisnīgo izturēšanos pret opozīciju pirms nākamajā mēnesī gaidāmajām pašvaldības vēlēšanām, pavēstīja organizācija "OVD-Info", kas veic arestu monitoringu.

Visvairāk aizturēto ir Puškina un Trubnajas laukumā, vēsta radio "Brīvība". Šos laukumus pametuši vairāki policijas auto ar aizturētajiem. Cilvēki aizturēti arī galvaspilsētas bulvāros, kur šodien protesta akcija notika "pastaigas" formātā.

Aizturēto vidū ir ne tikai akcijas dalībnieki, bet arī žurnālisti.

Aizturēts arī Komitejas pret spīdzināšanu vadītājs Igors Kaļapins, vēlēšanu kandidāts Sergejs Cukasovs, grupas "Arkadij Koc" solists Kirils Medvedevs un vairāki pašvaldību deputāti.

Vairāki cilvēki sūdzējušies par sitienu traumām.

Sestdienas akcija izziņota formātā "pastaiga pa bulvāriem". Vairākas stundas pirms tās sākuma Bulvāru lokā sāka dežūrēt policijas un Nacionālās gvardes vienības.

Pirms nedēļas protestu laikā tika aizturēti gandrīz 1400 cilvēki. Savukārt 77 demonstranti aizturēšanu laikā guva dažādas traumas.

Protestu dalībnieki pieprasa nodrošināt taisnīgumu nākamajā mēnesī gaidāmajās vēlēšanās.

Amatpersonas līdz šim atteikušas reģistrēt vairākus populārus opozīcijas politiķus.

Vairums šo kandidātu un opozīcijas līderu atrodas apcietinājumā kopš pagājušās sestdienas demonstrācijām.

Protestu kustība aizsākās saistībā ar vietēja rakstura problēmām, bet tā jau ir pāraugusi ievērojamā politiskā konfliktā, kāds nav pieredzēts vairākus gadus.

Viena no opozīcijas līdera Alekseja Navaļnija sabiedrotajām Ļubova Soboļa tika aizturēta brīdī, kad viņa bija ceļā uz demonstrāciju.

Soboļa jau 21 dienu turpina badastreiku, ko viņa pieteica pēc tam, kad varasiestādes bija liegušas iespēju startēt vēlēšanās.

Maskavā sestdien vērojama spēcīga policijas klātbūtne. Pilsētā tika uzstādīti metāla nožogojumi, izvietoti autobusi, kas var tikt izmantoti aizturēto transportēšanai, pilsētas centrā mobilo sakaru tīklā nedarbojas internets.

Daži veikali un kafejnīcas, atsaucoties varasiestāžu brīdinājumiem, slēgti.

Policistu skaits pilsētas centrā pārsniedz cilvēku skaitu nelielajās protestētāju grupās.

Policija no Trubnajas laukuma atspieda aptuveni 100 protestētāju. Vairāki simti protestētāju redzami bulvāros.

Lai startētu vēlēšanās, kandidātiem vispirms ir jāsavāc pilsētas iedzīvotāju paraksti, bet amatpersonas atteikušās vairākus kandidātus reģistrēt, apgalvojot, ka daži paraksti esot viltoti.

Opozicionāri uzstāj, ka aizliegums startēt vēlēšanās ir patvarīgs un ka pārbaužu procedūra ir vērsta pret viņiem.

Daudzi maskavieši norāda, ka viņu paraksti opozicionāru atbalstam nepamatoti pasludināti par nederīgiem, bet centieni veikt pārbaudes ignorēti.

Krievijas prezidents Vladimirs Putins pagaidām par situāciju Maskavā nav izteicies.

Opozīcija cer, ka septembra vēlēšanās spēs darīt galu Kremļa lojālistu monopolam Maskavas pašvaldībā.

Dome lemj par vairāku miljardu eiro lielo galvaspilsētas budžetu, tomēr tā nav politiski neatkarīga no pilsētas mēra un Putina sabiedrotā Sergeja Sobjaņina.

Mērs protestētājus brīdinājis, ka "jaunas provokācijas" ir nepieņemamas.

Navaļnijs un citi protestu līderi uzskata, ka galvaspilsētā plaukst un zeļ korupcija.

Navaļnijs, kurš šobrīd atrodas cietumā, pagājušajā nedēļās nogalē tika nogādāts slimnīcā ar spēcīgu alerģisku reakciju. Viņa privātā ārste pieļāva, ka opozicionārs saindēts ar nezināmu ķīmisku vielu.

Valsts toksikoloģiskā laboratorija pavēstīja, ka nekādas indīgas vielas nav atrastas.

Tēmas
Aktuālākās ziņas
Jaunākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu