"Uzmanieties no Kremļa iejaukšanās ekonomikā." Putina drauga meita brīdina par Krievijas varas mahinācijām

Vladimirs Putins

FOTO: REUTERS/EPA/AP

Olga Ļitviņenko viesojās Latvijā ārpolitikas un drošības foruma "Rīgas konference" ietvaros. Sieviete atklāti stāsta par sava tēva un Krievijas varas iestāžu mahinācijām, vēsta LTV raidījums "Pasaules panorāma". 

Sanktpēterburgas Kalnrūpniecības universitātes rektora Vladimira Ļitviņenko meita Olga Ļitviņenko slēgtā sēdē tikās ar Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja pārstāvjiem, kā arī Saeimas deputātiem skaidroja, cik svarīgi ir Latvijā pieņemt Magņitska likumu. 

Olgu Ļitviņenko pazīst kā Krievijas prezidenta Vladimira Putina drauga nemīlēto meitu, saukta arī par Putina kasieri. No ietekmīgās Pēterburgas Likumdošanas sapulces deputātes Olga kļuva par beztiesisku trimdinieci.

"Tā kā es biju deputāte, viņi visi domāja, ka tas ļaus pavēlēt man un teikt, kādu naudu no budžeta, kādiem fondiem un kādām firmām man ir jānovirza. Es atteicos to darīt, vēl jo vairāk es atteicos balsot tā, kā lika "Vienotā Krievija"," saka politiķe.

"Par šādu nepakļaušanos, par nevēlēšanos pastrādāt noziegumus valsts postenī es tiku pakļauta stipram spiedienam. Tā sākās mans konflikts ar pašas tēvu, kuram Putina politiskās intereses bija svarīgākas nekā attiecību saglabāšana ar paša meitu."

13

Olga bija spiesta bēgt no dzimtenes un dzīvo Polijā, kur sev un savam otrajam dēlam ieguvusi politiskā patvēruma statusu un pilsonību. Tēvs viņai esot atņēmis vecāko meitu, kuru Olga nevar atgūt jau gadiem. "Pēdējo reizi es redzēju savu meitu, kad viņai bija 11 mēneši," stāsta Ļitviņenko.

Dzīvojot Polijā, Ļitviņenko saprata, cik tālu sniedzas Kremļa vara: "Katrai Eiropas valstij ir līgumi ar Krieviju par savstarpējo tiesisko palīdzību pilsoniskajās un ģimenes lietās. Tas nozīmē, ka attiecīgai valstij ir automātiski jāatzīst jebkurš Krievijas tiesas lēmums. Piemēram, Polijai būtu jāizpilda lēmums par mana tolaik piecgadīga dēla deportāciju uz Krieviju."

Sieviete saka, ka īpaši biedējošu apmēru sasniedz Maskavas intervence biznesa sfērā. To parāda kompānijas "Fosagro" piemērs, daļa akciju pieder arī Vladimiram Ļitviņenko.

"Pērkot šīs kompānijas akcijas, Eiropas pilsonis faktiski nelegāli, un, pats to nevēloties, sponsorē Putina režīmu. Bijušais Londonas fondu biržas priekšsēdētājs ir "Fosagro" valdes loceklis. Tas nozīmē, ka Krievija nopērk bijušos valsts ierēdņus vai biznesa figūras, kuriem ir noteikta politiskā ietekme, acīmredzot, lai lobētu savas intereses,” stāsta Ļitviņenko.

Pēs viņas domām pret to visiedarbīgāk strādā sankcijas, taču Krievijā atrasti veidi, kā tās apiet. "Mans tēvs ir dažādu interesantu shēmu autors. (...) Pēterburgas Kalnu institūtā viņš ar UNESCO atbalstu izveidojis Kompetenču centru. Es citēšu, ko viņš pats teicis intervijā: Kompetenču centrs palīdzēs mums, apejot sankcijas, ievest jebkādu vajadzīgo aprīkojumu no ārvalstīm."

Olga Ļitviņenko apmeklē dažādas valstis un tiekas ar ietekmīgiem cilvēkiem, lai atmaskotu Kremļa darbības un tā patiesos nolūkus. Viņa aicina aktīvi rīkoties, jo esot maz cerību par to, ka kaut kas varētu mainīties pašā Krievijā.

"Uzmanieties no Kremļa iejaukšanās ekonomikā un nosakiet sankcijas manam tēvam", tā saka Olga par sava tēva un Krievijas varas iestāžu mahinācijām.

Uz augšu
Back