O 13.04.2021.

Ceturtdien sasniegts rekords, pret Covid-19 vakcinējot ap 5400 cilvēkus

Ilustratīvs attēls.

FOTO: Reuters/ScanPix

Ceturtdien pirmo poti pret Covid-19 Latvijā saņēmuši 5279 cilvēki, bet otro - 110, tādējādi kopumā tikušas vakcinētas 5389 personas, liecina Nacionālā veselības dienesta (NVD) dati.

Šis ir vienā dienā Latvijā pret Covid-19 vakcinēto skaita rekords. Līdz šim labākie vakcinācijas rādītāji bija sasniegti februāra pēdējā nedēļā, kad atsevišķās dienās tika sapotēti vairāk nekā 4000 cilvēku.

Veselības ministrs Daniels Pavļuts (AP) ir paudis apņemšanos arī šajā nedēļā izpildīt "plānu 7x2000". Šis rādītājs pašlaik ir teju sasniegts, jo pirmajās četrās nedēļas dienās ir vakcinēti vismaz ap 13 000 cilvēku. Tas gan tālu atpaliek no sākotnējiem plāniem nedēļā vakcinēt 50 000 un vairāk cilvēku, kam pašlaik nav izdevies tuvoties vakcīnu nepietiekamās pieejamības dēļ.

Vakar pirmo poti pārsvarā saņēmuši seniori, personas ar hroniskām slimībām un citu paaugstinātu riska grupu pārstāvji. Starp vakcinētajiem bijuši arī ap 500 mediķi un ārstniecības iestāžu darbinieki un ap 300 sociālās aprūpes centru iemītnieki un darbinieki. Starp pošu saņēmējiem figurē arī divi nozaru prioritāro iestāžu darbinieki, kādam kā potēšanas iemesls norādīts "Pēc paša vēlēšanās", "Cits iedzīvotājs" vai "Veselības indikācijas - trauma, zarnu trakta operācija".

Ceturtdien savakcinēti arī trīs simtgadnieki - 101 gadu veca sieviete vakcinēta Bēnes doktorātā, 102 gadus veca sieviete vakcinēta Indras Ķēniņas ģimenes ārsta praksē, bet 103 gadus vecs vīrietis vakcinēts Stopiņu ambulancē. Kopumā līdz šim Latvijā vakcinēti septiņi cilvēki, kuri ir 100 gadus veci vai vecāki.

Vakcinācija ar pirmo poti notikusi ap 300 iestādēs - pārsvarā ģimenes ārstu praksēs, kurās vidēji savakcinēti 10 līdz 30 cilvēki. Visaktīvāk vakcināciju veikusi "Veselības centru apvienība", "Veselības centrs 4" un lielās slimnīcas. Pirmajai potei visbiežāk izmantota "AstraZeneca" vakcīna, savukārt abas pārējās pieejamās vakcīnas lietotas 350 līdz 500 gadījumos.

Savukārt otro poti vakar pamatā saņēmuši mediķi un ārstniecības iestāžu darbinieki, un tai pamatā izmantota "Moderna" vakcīna.

Līdz šim kopumā vakcīnas pret Covid-19 pirmo devu Latvijā ir saņēmuši 58 146 cilvēki, bet abas devas - 17 809 cilvēki. Atbilstoši Centrālās statistikas pārvaldes datiem, Latvijā 2021.gada 1.janvārī provizoriski bija 1,894 miljoni iedzīvotāju, tātad pirmo poti pret Covid-19 ir saņēmis nepilns 3,1% iedzīvotāju, bet abas - 0,94%.

Pagājušā gada 28.decembrī kā pirmos Latvijā pret Covid-19 sāka vakcinēt lielo slimnīcu darbiniekus, 9.janvārī sāka potēt ģimenes ārstus, bet no 11.janvāra šī iespēja ir visiem ārstniecības iestādēs strādājošajiem, kuri to vēlas. Savukārt 10.februārī vakcinēt sāka SAC klientus un darbiniekus, bet 11. un 12.februārī pirmās potes pret Covid-19 saņēma valsts augstākās amatpersonas un vairāki eksprezidenti.

Lietošanai Eiropas Savienībā pašlaik ir apstiprinātas trīs vakcīnas pret Covid-19 - "Pfizer"/"BioNTech", "Moderna" un "AstraZeneca", taču visu šo medikamentu piegādes joprojām kavējas un ir salīdzinoši nelielas, tāpēc kavējas arī masveida vakcinēšanas sākšana.