"Kamēr ir iespēja, aicinu kolēģus vakcinēties!" Nepotētu deputātu dēļ apdraudēta Saeimas iecere rudenī atsākt darbu klātienē

Saeimas ēka.

FOTO: Edijs Pālens/LETA

Saeima jau kopš pagājušā gada maija beigām strādā attālināti. Parlamenta komisijas gatavojas jau septembrī atsākt klātienes sēdes, taču lielāka neskaidrība ir par Saeimas sēdēm, uz kurām vienā zālē jāpulcējas visiem 100 deputātiem, vēsta Latvijas Televīzijas raidījums "Panorāma".

Saeimas deputāti, kuri jau ilgāk nekā gadu strādā attālinātā režīmā, cer, ka rudenī darbu vismaz daļēji varētu atsākt klātienē. Lai tas būtu iespējams, būtiski, lai Saeimas deputāti un parlamenta darbinieki būtu vakcinējušies.

"Godātie kolēģi - gan deputāti, gan Saeimas darbinieki! Aicinu visus izmantot iespēju un vakcinēties pret Covid-19 vīrusu, lai septembrī mēs varētu atsākt darbu jau klātienē," jūnija beigās aicināja Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece (NA).

Pagaidām gan, saskaņā ar publiskiem izteicieniem, ne visi deputāti plāno vakcinēties.

"Jebkurai medicīniskai manipulācijai ir jābūt brīvprātīgai. Starp citu, es neesmu "antivakseris", bet man nav jāatskaitās. Sava medicīniskā informācija man nevienam nav jāatklāj, ne Mūrniecei, ne kādam citam," apgalvoja Saeimas deputāts Aldis Gobzems.

Ja kāds no deputātiem nebūs vakcinēts, tas varētu apgrūtināt iespējas visiem parlamentāriešiem pulcēties uz Saeimas sēdēm klātienē.

"Kamēr būs nevakcinēti kolēģi, Saeimas zālē saskaņā ar esošajiem noteikumiem mēs nevaram strādāt – maskas mēs varam uzvilkt, bet divu metru distanci mēs nevaram ievērot," atzina Saeimas deputāte Inese Voika (AP).

Tāpēc Saeimas prezidija pārstāvji tomēr cer pārliecināt savus kolēģus vakcinēties. Ja kādi deputāti šos aicinājumus tomēr nebūs ņēmuši vērā, varētu izskatīt arī iespēju daļai sanākt klātienē, bet daļai sēdēs piedalīties attālināti.

"Mēs nevaram ierobežot neviena deputāta tiesības, katram deputātam ir tiesības piedalīties procesā, varbūt būs jaukts variants ar daļu deputātu attālināti, bet vienalga mēs ejam uz to, lai simtnieks būtu zālē," sprieda deputāts Andrejs Klementjevs ("Saskaņa").

Opozīcijas deputāti uzsver, ka nevajadzētu kavēties ar klātienes sēžu atsākšanu.

"Mans uzskats ir, ka bija jāsāk strādāt jau sen. Un ja kādi deputāti nevakcinējas, kā risināt šo jautājumu? Saeimas priekšsēdētājas rokās, viņas šarms varbūt atstās iespaidu, viņai jāiet jārunā ar katru," prātoja deputāts Māris Možvillo (KPV LV).

"Saeimai jau sen bija jāstrādā klātienē. Ja kāds deputāts nevakcinējas, tad lūdzu – kaut vai ātrs siekalu tests un nāc strādāt klātienē," uzskatīja deputāts Edgars Tavars (ZZS).

Koalīcijas deputāti mudina kolēģus vakcinēties un norāda, ka attālinātais formāts ietekmējis arī darba kvalitāti.

"Es degu nepacietībā pēc iespējas ātrāk klātienē atgriezties Saeimas darbā un nodrošināt likumdošanas procesu normālā veidā, kā tas vēsturiski bijis paredzēts," atzina deputāts Krišjānis Feldmanis (JKP).

"Izrunāt jautājumus klātienē ir daudz produktīvāk, un risinājumu atrašana ir ātrāka, nekā to darot attālināti," secināja deputāts Ainars Latkovskis (JV).

Saeimas Prezidijs jau tagad strādā klātienē. Arī Saeimas komisijas jau no septembra gatavojas atsākt darbu ierastā režīmā, un tagad Prezidija uzdevumā apkopo informāciju, vai deputāti un darbinieki var piedalīties sēdēs klātienē.