SPKC: Latvijā reģistrēti pirmie četri gripas gadījumi (2)

Apollo.lv
CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Ilustratīvs attēls.
Ilustratīvs attēls. Foto: Tero Vesalainen/Shutterstock

Līdz trešdienai, 15. decembrim, Latvijā reģistrēti trīs klīniski apstiprināti gripas gadījumi Rīgā (47. un 49. nedēļā) un laboratoriski apstiprināts gripas gadījums, TVNET informēja Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC).

Par to SPKC šonedēļ informēja Bērnu klīniskās universitātes slimnīca (BKUS).

Kā skaidro SPKC, BKUS bija nokļuvis pacients ar gripai raksturīgiem simptomiem, kuram laboratoriski tika apstiprināta A tipa gripa. Bērns turpina ārstēšanos ģimenes ārsta uzraudzībā.

Ņemot vērā, ka gripas izplatība parasti ilgst vairākus mēnešus – līdz pat aprīļa beigām, un imunitāte izveidojas 10 dienu laikā pēc vakcinācijas, SPKC iesaka neatlikt vakcināciju pret gripu. Vakcinēties nepieciešams savlaicīgi, lai, sākoties lielākam gripas pacēlumam, organismam jau būtu aizsardzība. Tāpat SPKC atgādina, ka gripas vakcīnu var saņemt kopā ar vakcīnu pret Covid-19 – ja ir nepieciešama primārā vakcinācija vai balstvakcinācija pret Covid-19, nav nepieciešams plānot intervālu starp abām vakcīnām.

SPKC vērš uzmanību, ka pagājušajā nedēļā palielinājies pacientu skaits, kas vērsušies ambulatorajās ārstniecības iestādēs akūtu augšējo elpceļu infekciju gadījumos – reģistrēti 1574,9 gadījumi uz 100 000 iedzīvotājiem.

Visaugstākā intensitāte novērota bērniem vecuma grupā 0–4 un 5–14 gadi. Augstākā saslimstība ar elpceļu infekcijām konstatēta Liepājā, Rīgā un Jūrmalā.

26 pacientiem bijusi nepieciešama pneimonijas ārstēšana (38,5 gadījumi uz 100 000 iedz.), kas ir vairāk nekā divas nedēļas iepriekš (31,2 uz 100 000 iedzīvotājiem). Pneimoniju gadījumi reģistrēti visās vecuma grupās, taču augstāka saslimstība reģistrēta bērniem vecuma grupā 5–14 gadi (118,5 uz 100 000 iedzīvotājiem).

Savukārt starptautiskie dati liecina, ka gripas aktivitāte palielinājusies visā Eiropas reģionā.

Atsevišķas valstis ziņo par pozitīvo paraugu īpatsvaru virs 10% - Armēnija, Izraēla, Kazahstāna, Kosova, Kirgizstāna, Krievijas Federācija. Galvenokārt tiek apstiprināti A tipa gripas vīrusi, no kuriem dominējošs ir A/H3 gripas vīrusa apakštips. Francija, Zviedrija un Apvienotā Karaliste ziņoja par stacionētajiem pacientiem intensīvās terapijas nodaļās, kuriem apstiprināta A gripa.

SPKC epidemiologi atgādina, ka vissmagāk ar gripu slimo gados vecāki cilvēki un cilvēki ar hroniskām saslimšanām – sirds un asinsvadu, plaušu un nieru hroniskām slimībām, cukura diabētu, onkoloģijas slimnieki, pacienti ar hroniskām infekcijām un citi, kuriem ir novājināta imunitāte. Gripa ir īpaši bīstama maziem bērniem un grūtniecēm.

Šogad valsts apmaksātas pretgripas vakcīnas var saņemt ārstniecības iestādēs, vakcinācijas kabinetos vai pie sava ģimenes ārsta iedzīvotāji, kas pieder noteiktām riska grupām: ārstniecības personas un ārstniecības atbalsta personas, seniori vecumā no 65 gadiem un pieaugušie un bērni, kuri slimo ar hroniskām slimībām (plaušu, kardiovaskulārām, vielmaiņas, nieru, psihoneiroloģiskām slimībām, imūndeficītu, personas, kas saņem imūnsupresīvu terapiju u.c.), sociālās aprūpes centru darbinieki un klienti, bērni līdz 2 gadu vecumam un grūtnieces.

Informāciju un ieteikumus iedzīvotājiem par gripas profilakses pasākumiem var atrast šeit.

SPKC epidemiologi kopš oktobra sākuma ir uzsākuši ikgadējo gripas un citu akūtu elpceļu infekciju monitoringu, kurā ir iesaistītas 45 ģimenes ārstu prakses un arī slimnīcas 10 Latvijas administratīvajās teritorijās. Tā ietvaros SPKC saņem informāciju par saslimušo skaitu un informē sabiedrību par slimību izplatību un to profilaksi. Pārskati par akūtu augšējo elpceļu infekciju un gripas izplatību atrodami šeit.

Komentāri (2)CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu