Pēc PSRS pieminekļu pārvietošanas Igaunija piedzīvojusi plašu kiberuzbrukumu

LETA
Pēc PSRS pieminekļu pārvietošanas Igaunija piedzīvojusi plašu kiberuzbrukumu
Facebook Telegram Draugiem Twitter Whatsapp
Comments 1
Padomju pieminekļa - tanka demontāža Narvā.
Padomju pieminekļa - tanka demontāža Narvā. Foto: Eero Vabamägi

Pēc tam, kad Narvā un tās apkaimē tika demontēti publiskās vietās esoši padomju laika pieminekļi, Igaunija trešdien piedzīvojusi intensīvākos kiberuzbrukumus kopš 2007. gada, ceturtdien paziņoja Igaunijas valdības galvenais informācijas speciālists un digitālo pārmaiņu apakšsekretārs Lūkass Ilvess.

"Vakar Igaunija piedzīvoja plašākos kiberuzbrukumus kopš 2007.gada. Pakalpojumatteices uzbrukumu (DDoS) mēģinājumu mērķis bija gan publiskas institūcijas, gan privātais sektors," Ilvess informēja sociālās saziņas vietnēs.

"Uzbrukumi bija neefektīvi. [Elektroniskais valsts pakalpojumu portāls "E-Estonia" darbojas. Pakalpojumi nebija pārtraukti. Ar dažiem īsiem un maznozīmīgiem izņēmumiem vietnes pilnībā bija pieejamas visas dienas garumā. Uzbrukums lielā mērā Igaunijā netika pamanīts," viņš klāstīja un pateicās atbildīgajiem darbiniekiem.

"Kā valdības galvenais informācijas speciālists es gulēju labi," rakstīja Ilvess.

Igaunijas Informācijas sistēmu pārvaldes (RIA) incidentu novēršanas nodaļa (CERT-EE) pēdējo 24 stundu laikā identificējusi 24 vietnes un pakalpojumus, kuri inficēti ar ļaunatūru, ar kuru hakeri mēģināja uzbrukt un inficēt interneta lietotāju ierīces Igaunijā.

Papildu monitoringā ļaunatūra tika atklāta uz 137 ierīcēm, un interneta pakalpojuma sniedzēji tika informēti par to.

RIA paziņoja, ka trešdienas vakarā 12 DDoS uzbrukumi tika vērsti pret dažādām valsts institūcijām vai to vietnēm, bet četri DDoS uzbrukumi tika vērsti pret privātā sektora organizācijām. Tāpat konstatēti astoņi pikšķerēšanas mēģinājumi, lai iegūtu personas elektroniskā pasta un bankas konta informāciju.

Kā trešdien vēstīja portāls "Digigenius", atbildību par uzbrukumiem uzņēmies prokremliskais hakeru grupējums "Killnet".

Pagājušajā nedēļā "Killnet" uzbrukumu vērsa pret Latvijas valdības mājaslapu saistībā ar Saeimas lēmumu atzīt Krieviju par terorismu atbalstošu organizāciju.

Otrdien ar Igaunijas valdības lēmumu no Narvas pievārtes uz Igaunijas Kara muzeju tika pārvietots padomju laika piemineklis - tanks "T-34". Tāpat pārvietoti vēl seši padomju laika pieminekļi, kas līdz šim atradās Narvā vai Narvā-Jēsū.

Plašas nekārtības pēc pieminekļu pārvietošanas nav izcēlušās. Igaunijas policija ir ziņojusi par 11 saistībā ar pieminekļu pārvietošanu aizturētām personām.

Pēc tā dēvētās Bronzas nakts - 2007.gada 27.aprīļa -, kad Tallinā notika nekārtības saistībā ar padomju karavīriem veltītā pieminekļa, tā dēvētā Bronzas kareivja, pārvietošanu no pilsētas centra uz karavīru kapsētu, Igaunija piedzīvoja plašu kiberuzbrukumu, kas turpinājās 22 dienas.

Igaunija tolaik vainoja Krieviju, paziņojot, ka tas ir pirmais gadījums, kad plašs kiberuzbrukums tek vērsts pret valsti.

Tēmas
Aktuālākās ziņas
Jaunākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu