Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

Ģenētiķi noskaidrojuši Ādama un Ievas vecumu

FOTO: Sue Hasker, CC BY-ND 2.0

Stenfordas universitātes ģenētiķi noskaidrojuši cilvēces iespējamo senču - Ievas un Ādama - vecumu.

DNS izmeklējumos, pētot vīriešu DNS no visas pasaules, zinātnieki izveidoja vīrišķās Y hromosomas «evolūcijas koku». Izrādījās, ka bībeliskie senči uz Zemes varēja dzīvot pirms 100 – 150 tūkstošiem gadu.

Savā darbā pētnieki atšifrēja un salīdzināja DNS un Y- hromosomu 69 vīriešiem no deviņām dažādām populācijām. Šīs genoma daļas tiek nodotas kā pa tēva, tā mātes līniju, kas, salīdzinot dažādas mutācijas, ļauj atrast iespējamos cilvēces vecākus.

«Mēs rekonstruējām pilnu vīrieša Y-hromosomas «evolūcijas koku»,» saka zinātnieks Deivids Poznika.

Zinātnieki saka, ka mutācija uzkrājas cilvēka genomā ar salīdzinoši patstāvīgu ātrumu. Pamatojoties uz to, zinātnieki izskaitļoja to parādīšanās ātrumu, par pamatu ņemot faktu, ka indiāņi Amerikā sāka dzīvot pirms 15 tūkstošiem gadu un kopš tā laika ir uzkrājuši savas mutācijas, kas nav citos planētas iedzīvotājos.

Pēc iegūtajiem datiem var secināt, ka cilvēces kopējais sencis – sieviete dzīvoja Āfrikā pirms 100 – 148 tūkstošiem gadu, kas sakrīt ar iepriekšējiem priekšstatiem par cilvēces izcelšanās vēsturi.

«Ādams», pēc jauniegūtajiem datiem, dzīvoja pirms 120 – 156 tūkstošiem gadu, bet ne pirms 50 – 115 tūkstošiem gadu, kā uzskatīja agrāk, raksta «Science».