Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

Latvijas Arhitektūras muzejā tiek atklāta izstāde «Latvijas Mākslas akadēmijas nams»

FOTO: Ieva Lūka/LETA

16.septembrī plkst.17.00 VKPAI Latvijas Arhitektūras muzejā M. Pils ielā 19, Rīgā tiek atklāta izstāde «Latvijas Mākslas akadēmijas nams», portālu «Apollo» informēja Latvijas Arhitektūras muzejs.

2013.gada Eiropas kultūras mantojuma dienu tēma ir «Skolas kultūras pieminekļos». Mantojuma dienu sarakstā kā viens no nozīmīgākajiem objektiem Rīgā iekļauta Latvijas Mākslas akadēmijas (LMA) ēka. Arhitekts Vilhelms Bokslafs (1858–1945) šo namu projektējis kā Rīgas biržas komercskolu, bet kopš 1940. gada celtnē mitinās Latvijas Mākslas akadēmija. Šogad paiet 110 gadi, kopš 1903.gadā tika apstiprināts ēkas būvprojekts. Ēka ir ievērojama gan ar savu krāšņo neogotisko formu arhitektūru un interjeriem, kuros parādās jūgendstila motīvi, gan ar savam laikam inovatīvajiem tehniskajiem risinājumiem - ēkas arhitektūras un komunikāciju projekti Latvijas Arhitektūras muzeja krājumā pieder muzeja «zelta fondam». Interesanti, ka celtni savai skolai pasūtīja Rīgas birža, kuras mītnesvieta - tagad Mākslas muzejs Rīgas Birža - atrodas cieši līdzās Latvijas Arhitektūras muzejam. Simtgadīgā skolas ēka savā mūžā piedzīvojusi vairākas paplašināšanas ieceres, un dažas no tām ir realizētas. Arhitektu biroja «SZK un Partneri» (arhitekti Andis Sīlis, Guntis Ziņģis un Pēteris Kļava) akadēmijas piebūves rekonstrukcijas projekts kļuva par vienu no Latvijas arhitektūras 2012.gada labāko darbu skates laureātiem.

Izstāde stāsta par ēkas būvvēsturi, realizētajām un nerealizētajām iecerēm no tās tapšanas pirmsākumiem līdz mūsu dienām.

Izstādē izmantoti materiāli no Latvijas Arhitektūras muzeja krājuma, Dainas Lāces pētījuma «Latvijas Mākslas akadēmijas ēka» (LMA Mākslas vēstures institūts, 2011), LMA Informācijas centra un «Arhitektoniskās izpētes grupas», arhitektu biroju «F.L.Tadao» un «SZK un Partneri» materiāli, LMA rektora Alekseja Naumova privātkolekcija.

Izstādi rīko Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcija un Latvijas Arhitektūras muzejs. Izstādes mākslinieciskās koncepcijas autori - LMA 2013.gada maģistre Jekaterina Stakle un LMA maģistrants Mikus Vanags.

Izstāde atvērta līdz 2013.gada 25.oktobrim.