KNAB nekomentē Linkaita sniegto informāciju par iespējamo korupciju "LDz"

Satiksmes ministrs Tālis Linkaits

FOTO: Evija Trifanova/LETA

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB ) ir saņēmis satiksmes ministra Tāļa Linkaita (JKP) sniegto informāciju par iespējamiem koruptīviem darījumiem AS "Latvijas dzelzceļš" (LDz), apliecināja KNAB.

Par to, kādus faktus minētā informācija satur, kā arī par esošajām vai plānotajām pārbaudēm KNAB informāciju nevarot sniegt.

Birojā norādīja, ka KNAB vērtē visu saņemto informāciju un pievērš uzmanību jebkurai informācijai publiskajā telpā par iespējamiem pārkāpumiem valsts amatpersonu darbībā, kuru izskatīšana ir KNAB kompetencē.

Linkaits 7. maijā paziņoja, ka izteicis neuzticību LDz valdes priekšsēdētājam Edvīnam Bērziņam un diviem valdes locekļiem - Aivaram Strakšas un Ainim Stūrmanim, un rosinās uzņēmuma padomi viņus atstādināt no amata.

» Linkaits izsaka neuzticību LDz vadītājam Bērziņam un diviem valdes locekļiem

Ministrs informēja, ka galvenie pārmetumi saistīti ar iespējamu konkurences kropļošanu, kas draud ar smagām sekām gan LDz, gan Latvijas valstij. Ministra rīcībā nonākusi informācija arī par iespējami koruptīviem darījumiem, attiecīgo informāciju nododot izmeklēšanai Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojam (KNAB). Tāpat konstatēti vairāki finansiāli apjomīgi saimnieciskie darījumi, tostarp mārketinga un reklāmas līgumi vairāku miljonu eiro vērtībā, kas liek domāt, ka valde nav rīkojusies kā krietns un rūpīgs saimnieks.

Linkaits pauda, ka pašreiz negrib izpaust konkrētāku informāciju par iespējamo korupciju, bet apstiprināja, ka tas ir saistīts ar pašreiz un nesenā pagātnē notikušiem darījumiem.

Savukārt par mārketinga un reklāmas līgumiem esot aizdomas, ka ne visi ir noslēgti attiecīgajam mērķim, jo liels reklāmu īpatsvars esot koncentrēts uz divām pilsētām - Ventspili un Dobeli. Linkaits arī uzsvēra, ka nav iemesla domāt, ka šajās pilsētās būtu lielāka LDz reklāmu mērķauditorija.

Tikmēr LDz padomes priekšsēdētājs Jānis Lange paziņojis, ka padome izvērtēs satiksmes ministra sniegto informāciju par iespējamiem pārkāpumiem uzņēmumā.

"Atbilstoši likumam, kapitālsabiedrības akcionāram (Satiksmes ministrijai) ir tiesības izteikt neuzticēšanos valdei vai valdes locekļiem. Šobrīd LDz padome šādu akcionāra lēmumu nav saņēmusi," pauda Lange, norādot, ka padome ir saņēmusi ministra informāciju par iespējamajiem pārkāpumiem uzņēmumā, un tā tiks rūpīgi izvērtēta.

"Par šo padome jau ir uzsākusi auditu, mēs noteikti veiksim arī informācijas pārbaudi saistībā ar atalgojuma sistēmu uzņēmumā. Padome rūpīgi izskatīs arī pārējo saņemto informāciju. Tuvāko nedēļu laikā padome lems par turpmākajām darbībām," norādīja Lange.

Uz augšu