C 4.03.2021.

Raidījums: TEC-2 teritorijā atrod bīstamu azbestu

AS "Latvenergo" termoelektrocentrāles TEC 2 atklātais otrais energobloks Salaspils novada Aconē.

FOTO: Evija Trifanova/LETA

Gada sākumā no TEC-2 teritorijas Pierīgā būvnieki izveda piecus tūkstošus kubikmetrus grunts. Kad darbs bija pusē, viens no izvešanā iesaistītajiem apakšuzņēmumiem attapās, ka zeme ir saindēta ar azbestu, vēsta TV3 raidījums "Nekā personīga".

Darbi bija jāaptur, zeme jāattīra un azbests jānogādā bīstamo vielu poligonā, taču tā nenotika. Kaitīgās vielas apstrāde 30 reizes sadārdzinātu darbus.

Azbestu plaši izmantoja būvniecībā kā izolācijas materiālu un jumta šīferī Padomju laikos. Kopš 1999. gada tas ir aizliegts. Azbesta šķiedras ir kā mazas adatiņas, kas var nonāk plaušās. Organisms tās nespēj izvadīt, tāpēc rodas iekaisums. Ja saskarsme ir ilgstoša, azbests var izraisīt plaušu vēzi.  

Kad aptuveni puse no 5000 kubikmetriem zemes bija izvesta, viens no apakšniekiem SIA "EkoDem" cēla trauksmi, ka uz Ķekavas novada "Lādēs" izveidoto atbērtuvi aizvestajā zemē ir azbesta izolācijas atliekas un šīferis.

"EkoDem" veicis analīzes, kurās apstiprināta azbesta klātbūtne.

Uzņēmums informējis partnerus, ka izvestā zeme jāattīra, taču atsaucības nebija.

"Augstsprieguma tīkls" ir sašutuši, ka "EkoDem" par it kā atrasto azbestu viņus informēja tikai tad, kad grunts aizvešanas darbi jau bija pabeigti. Līdz ar to uzņēmums nav varējis fiksēt, ka azbests tiešām bijis, ne arī kontrolēt tā apmērus un utilizācijas procesu. Kauliņš nenoliedz, ka turpat blakus TEC-2 teritorijā cita objekta būvniecības laikā ir atrasti azbestu saturoši materiāli.

Marta vidū "EkoDem" pārtrauca grunts izvešanu un vairs neļāva to vest uz Ķekavas novada "Lādēm", taču zemes darbi TEC-2 teritorijā neapstājās. 

Ap 2,5 tūkstošiem kubikmetru piesārņotās grunts nonāca parastā būvgružu izgāztuvē pie Rumbulas.

Nevienam nav informācijas, cik daudz kaitīgā azbesta tagad te ir.

Argumentējot, ka azbests būvdarbu laikā nav bijis, "Augstsprieguma tīkls" atsaucas uz piesārņojuma pētījumu, kas veikts pirms darbu uzsākšanas. Tomēr pētnieki atzīst, ka azbesta piesārņojumu nemaz nav meklējuši. 

Arī zemes darbiem nolīgtais SIA "Kubs", kas pieaicināja "EkoDem", noliedz, ka izvestajās zemēs bija azbests. Neviens pētījums to neapstiprinot un neviens to neesot redzējis.   Tikai "EkoDem" projektu vadītājs Miks Lejiņš. 

"EkoDem", atklājot azbestu izvestajā gruntī, vispirms informēja Valsts darba inspekciju, vēlāk, aprīlī vērsās arī Valsts vides dienestā.

Dienests ir uzsācis savu pārbaudi un šobrīd jau secinājis, ka visi būvdarbos iesaistītie uzņēmumi ir zinājuši par azbestu.

Konfliktu cēlonis esot nekvalitatīva būvlaukuma izpēte pirms darbu sākuma. 

Šobrīd lielākie zaudējumi ir apakšuzņēmumam, kas paziņoja par azbestu - tam draud sods no Valsts vides dienesta un jāmaksā par izvestā azbesta utilizēšanu. Pārējie iesaistītie - "Augstsprieguma tīkls" un būvnieki stāsta, ka nekāda azbesta nav bijis.

Aktuālākās ziņas