Pk, 2.06.2023.

Policija apturējusi kibernoziedznieku grupu un izņēmusi ap 420 000 eiro skaidrā naudā un kriptovalūtās

Apollo.lv
Facebook Telegram Draugiem Twitter Whatsapp
Comments 2
Foto: Valsts policija

Valsts policijas (VP) amatpersonas šogad pārtraukušas kādas organizētas kibernoziedznieku grupas darbību, kurai atsavināts teju trešdaļmiljons eiro dažādās valūtās skaidrā naudā un izņemta kriptovalūta vairāk nekā 110 000 eiro vērtībā, informē VP.

Kibernoziegumi tikuši pastrādāti ārzemēs, bet Latvijas teritorijā laika periodā no 2015.gada sākuma līdz 2020.gada sākumam notikusi ilgstoša noziedzīgi iegūto līdzekļu legalizācija lielajos apmēros. Par noziedzīgā nodarījuma izdarīšanu tika aizturētas trīs personas.

Šī gada 19. februārī policijas Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldes (ENAP) amatpersonas saistībā ar notikušo sāka kriminālprocesu pēc Krimināllikuma 195. panta trešās daļas - par, iespējams, ārvalstīs izdarīto kibernoziegumu rezultātā noziedzīgi iegūtu naudas līdzekļu legalizēšanu lielā apmērā organizētā grupā. Par šādu noziegumu var sodīt ar brīvības atņemšanu uz laiku no 3 līdz 12 gadiem, konfiscējot mantu vai bez mantas konfiskācijas.

Kā informē policija, veicot izmeklēšanu kriminālprocesā, iegūta liela apjoma informācija par organizētu grupu, kas ilgstošā laika periodā veic krāpnieciska rakstura darbības interneta vidē, tajā skaitā tādās sabiedrībā pazīstamās platformās kā "Ebay", "PayPal", "Booking" un citās.

Tika noskaidrots, ka organizētā grupa savas aktīvās darbošanās laikā masveidā pirka "DarkNet" internetā cilvēku personīgos datus, kā arī pieejas datus profiliem dažādās platformās, kompromitētu e-pastu paroles un citus personīgos datus, lai tādējādi vēlāk iegūt piekļuvi cietušo personu elektronisko maksāšanas līdzekļu datiem.

Krāpšana notikusi daudzveidīgi atkarībā no tā, kurā platformā noziedznieki bija darbojušies, taču izmeklēšanas interesēs detalizēti metodes netiek aprakstītas. Minētās informācijas pirkšana pārsvarā notika slēgtā tipa interneta platformās, piemēram, "DarkNet" forumos, kuros iespējams iegādāties arī citus brīvā apgrozībā aizliegtos priekšmetus, piemēra, apgrozībā aizliegtās vielas, viltotas preces vai viltotus dokumentus.

Izkrāptos naudas līdzekļus personas pārsvarā legalizēja Latvijas teritorijā, izmantojot tam dažādus paņēmienus - pirka gan kustamo un nekustamo mantu, gan maksāja ar noziedzīgi iegūtajiem līdzekļiem ikdienā - par degvielu, pārtiku, izklaidi, kā arī veica ieguldījumus kriptovalūtā un zeltā.

Izmeklēšanas laikā tika noskaidrots, ka personas, kas krāpniecisko darbību rezultātā cietušas, pārsvarā atrodas ārvalstīs. Tādēļ cietušo personu skaits un viņu atrašanās vieta šobrīd vēl tiek skaidrota. VP piebilda, ka cietušo skaits varētu būt vairāk nekā 1000 cilvēku - pārsvarā Rietumeiropas un Ziemeļamerikas kontinenta iedzīvotāji.

ENAP amatpersonas, veicot operatīvo un kriminālprocesuālo pasākumu kopumu, tajā skaitā veicot slēgtā tipa interneta platformu "DarkNet" forumu monitoringu, identificēja un aizturēja trīs Latvijas iedzīvotājus - divi no aizturētajiem ir Latvijas pilsoņi un viens ir nepilsonis. Aizturētie ir 1986., 1989. un 1991. gadā dzimuši vīrieši. 

Kriminālprocesā visi trīs vīrieši tika atzīti par aizdomās turētajiem. Vienam no aizdomās turētajiem - 1986.gadā dzimušajam vīrietim - tiesa piemēroja drošības līdzekli - apcietinājumu. Pārējām personām tika piemēroti drošības līdzekļi, kas nav saistīti ar brīvības atņemšanu.

Izmeklēšanas ietvaros tika veiktas vairāk nekā 12 kratīšanas, kā rezultātā izņemts liels skaits elektronisko pierādījumu, kam ir būtiska nozīme kriminālprocesā. Kratīšanu un citu izmeklēšanas darbību laikā tika izņemts arī ievērojams daudzums naudas līdzekļu un materiālo vērtību - ap 280 000 eiro un 37 000 dolāru skaidras naudas, kā arī kriptovalūtu "Bitcoin", "Ethereum", "Ripple" un "Tether" līdzekļi vairāk nekā 110 000 eiro apmērā.

Tāpat uzlikti vairāki aresti aizdomās turēto personu privātīpašumiem un transportlīdzekļiem - 11 nekustamajiem īpašumiem, kuru kopējā tirgus vērtība ir aptuveni 315 000 eiro, un trīs automašīnām, kuru kopējā tirgus vērtība ir aptuveni 30 000 eiro. Šobrīd izmeklēšana kriminālprocesā turpinās.

Facebook Telegram Draugiem Twitter Whatsapp
Comments 2

Tēmas

Aktuālākās ziņas
Jaunākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu