"Hizbollah" sākuši iznīcināt Izraēlas novietotās novērošanas kameras gar Libānas robežu

LETA
"Hizbollah" kaujinieks Libānā
"Hizbollah" kaujinieks Libānā Foto: ISSAM KOBEISI/REUTERS

Libānas šiītu kaujinieku grupējums "Hizbollah" 16. oktobrī paziņojis, ka ir sācis iznīcināt novērošanas kameras vairākos Izraēlas armijas posteņos gar robežu.

"Hizbollah" publicējis videoierakstu, kurā redzams, kā snaiperi šauj un iznīcina novērošanas kameras, kas izvietotas piecos punktos gar Libānas un Izraēlas robežu, tai skaitā pie Izraēlas pilsētas Metulas.

Situācija uz Izraēlas un Libānas robežas ir saasinājusies laikā, kad Izraēla koncentrē karaspēku un smago bruņutehniku gar Gazas joslu, reaģējot uz palestīniešu kaujinieku grupējuma "Hamas" uzbrukumu.

Kopš Izraēlas un "Hamas" kara sākuma "Hizbollah" vairākas reizes apšaudījis Izraēlu no Libānas teritorijas, uz ko Izraēla atbildējusi ar pretuguni. Savstarpējās apšaudēs gājuši bojā vismaz septiņi cilvēki, tai skaitā četri "Hizbollah" kaujinieki Libānas pusē. Pēc visa spriežot, "Hizbollah" tagad vēlas liegt Izraēlas armijai uzraudzīt pārvietošanos Libānas robežas pusē.

2006.gadā Izraēlas un "Hizbollah" starpā izcēlās karš, kurā neviena no pusēm neguva pārliecinošu uzvaru. Izraēla uzskata, ka Irānas atbalstītais šiītu kaujinieku grupējums ir tās nopietnākais tiešais drauds, un lēš, ka "Hizbollah" rīcībā ir aptuveni 150 000 raķešu, kas notēmētas uz Izraēlu.

Pastāv bažas, ka "Hizbollah" varētu atkal iesaistīties karā ar Izraēlu, un ASV prezidents Džo Baidens mēneša sākuma brīdināja citus Tuvo Austrumu spēlētājus nepiesaistīties konfliktā, kā arī nosūtīja uz reģionu ASV karakuģus un apsolīja pilnīgu atbalstu Izraēlai.

"Hizbollah" pārstāvis svētdien izteicās, ka grupējums ir gatavs visām iespējām, piebilstot, ka "mēs nevēlamies atklāt, kāds ir nākamais solis", bet piebilda, ka tas "ir saistīts ar to, kas notiek Gazā".

Francijas ārlietu ministre Katerīna Kolonna ir devusies vizītē uz Beirūtu, kur viņa ar Libānas amatpersonām apspriedīs saspīlējumu pierobežā.

Libānas pagaidu premjerministrs Nadžibs Mikati paziņojis, ka politiski paralizētā valsts valdība ir centusies mazināt spriedzi gar dienvidu robežu ar Izraēlu un izvairīties no Libānas ievilkšanas jaunā karā.

Izraēlas armija pirmdien lika evakuēties cilvēkiem no 28 apdzīvotām vietām pie Libānas robežas. Armijas rīkojums attiecas uz divu kilometru platu joslu gar robežu.

"Hizbollah" paziņojis, ka pastiprinātie triecieni ir brīdinājums un nenozīmē, ka grupējums ir nolēmis sākt karu.

Pasaules Veselības organizācija (PVO) pirmdien paziņoja, ka tā ir nosūtījusi uz Beirūtu divas medicīnisko materiālu kravas, gatavojoties iespējamai situācijas eskalācijai gar Libānas un Izraēlas robežu.

Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu