Repšes bizness izraisa aizdomu vētru

CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Foto: AFI

Ministru prezidents Einars Repše paralēli tiešajam darbam valdības vadītāja amatā pagājušajā gadā veicis iespaidīgu nekustamo īpašumu iegādi un to ieķīlāšanu, kā arī ņēmis aizdomīgi lētus un izdevīgus kredītus. Tiesībsargājošās iestādes nevēlas izvērtēt Repšes aktivitātes, savukārt bijušie premjeri teic, ka ar savu izpratni par ētiku neko tamlīdzīgu premjerēšanas laikā nav spējuši atļauties.

Lai arī masu informācijas līdzekļos paustas aizdomas par ne īpaši solīdu Repšes uzņēmējdarbību, iekļaujoties nekustamo īpašumu tirgū, valsts tiesībsargājošās iestādes patlaban negatavojas pētīt Repšes aktivitātes. Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) premjera darbības sola pārbaudīt tikai pēc tam, kad viņš būs iesniedzis ikgadējo valsts amatpersonas deklarāciju. Savukārt Ģenerālprokuratūras pārstāve Dzintra Šubrovska skaidro:

«Tā kā KNAB ir tiešā pakļautībā premjeram, būtu loģiski, ja prokuratūra nepieciešamības gadījumā izvērtētu premjera darbības. Taču mēs līdzšinējās publikācijās presē nesaskatām neko tādu, lai Repšem tagad prasītu priekšlaikus iesniegt amatpersonas deklarāciju vai rosinātu kādu pārbaudes lietu.» Izvērtējot radušos situāciju, prokuratūrā ar oficiālu lūgumu izpētīt Repšes iepirkšanos solījusi vērsties opozīcijā esošā Tautas partija.

Bijušie piesauc ētiku

«Rīgas Balss» aptaujātie bijušie Ministru prezidenti ir izbrīnīti, kur Repše radis laiku, lai paralēli valsts darbam vēl izvērstu tik liela mēroga uzņēmējdarbību. Guntars Krasts sacīja: «Tas tiešām ir talantīgi, ka Repše atradis laiku īpašumu iegādei, kas ir ļoti darbietilpīgs process.» Krasts uzskata, ka Repše, masveidā pērkot nekustamos īpašumus, varētu būt nonācis zināmā interešu konfliktā, jo paralēli augstas valsts amatpersonas pienākumu pildīšanai nodarbojies ar uzņēmējdarbību. Bijušais premjers Andris Bērziņš apgalvoja, ka premjerēšanas laikā arī viņš nav izvērsis saimnieciskas aktivitātes. «Varbūt tikai man tā šķiet, ka premjera amatā ir jājūt ētikas normas, bet es savulaik nespēju pieņemt pat loterijā laimētu automašīnu, jo biju premjers,» teica Bērziņš.

Arī Repšes kolēģis valdībā premjera biedrs Ainārs Šlesers ir izbrīnīts, kur Repše radis laiku nodarboties ar zemes pirkšanu. «Es nevaru palepoties ar tik vērienīgu nekustamo īpašumu iegādi. Likumi, protams, neaizliedz pirkt zemi. Tomēr premjera darbības jau saucamas par uzņēmējdarbību. No ētiskā viedokļa, valdības vadīšana un šāda veida bizness nebūtu savienojami,» spriež Šlesers.

Bijušais premjers Andris Šķēle uzskata, ka Repšes pirkumi, izsakoties maigi, ir dīvaini darījumi par dīvainām cenām. «Pirmkārt, zemie banku procenti. Tādi varētu būt ilgtermiņa hipotekārajiem kredītiem, bet ne jau, kā pats Repše paziņojis, spekulatīviem darījumiem ar zemi. Spekulatīvajā tirgū šādas procentu likmes nevienam citam kā Repšem nav iespējamas. Otrkārt, par ko liecina tas, ka Repše īpašumus iegādājas par augstākām cenām, nekā ir to tirgus vērtība? Pēc Repšes allaž piesauktā Honkongas korupcijas apkarošanas modeļa ir pilnīgi skaidrs, ka visbiežāk nelegālo līdzekļu atmazgāšana notiek, tieši iegādājoties nekustamos īpašumus dārgāk, nekā tie maksā,» Šķēles viedokli «Rīgas Balsij» izteica viņa pārstāvis Jurģis Liepnieks.

Premjers iepērkas uz nebēdu

Laikraksts «Diena» vēsta, ka pagājušajā gadā Repše iegādājies septiņus nekustamos īpašumus (pārsvarā Latgalē), nokļūdams ievērojamos parādos. Nekustamo īpašumu iegādei Repše pērn iztērējis apmēram 324 000 latu. Katra nākamo īpašumu viņš iegādājies, ieķīlājot iepriekšējos un saņemot «Nord/LB» un Hansabankas kredītus. «Diena» vēsta, ka bankas Repšem devušas ļoti lētus kredītus ar izdevīgiem noteikumiem, pie kādiem «ierindas cilvēkam» netikt. Tomēr Repšes iepirkšanās drudzis, pēc aptuvenām aplēsēm, viņam mēnesī izmaksā apmēram 7000 latu, turpretī viņa oficiālie ienākumi ir tikai 2200 latu lielā (uz papīra) Ministru prezidenta alga. «Neatkarīgā Rīta Avīze» savukārt vēsta, ka mēnesi pēc tam, kad Repše ar «Nord/LB» atbalstu iepircies, banka uzvarējusi konkursā par valsts galvotā kredīta izsniegšanu Skultes ostas rekonstrukcijai. Bet Hansabanka apsaimnieko Repšes skandalozā honorāra un Repšes vadītās partijas «Jaunais laiks» kontus.

Bankas pieļauj pretimnākšanu

Amats nedod priekšrocības, lai saņemtu izdevīgāku aizdevumu, apgalvo banku pārstāvji. Tomēr atkāpes no vispārīgajiem aizdevumu piešķiršanas noteikumiem nav nekas neparasts. Tāpēc zināma pretimnākšana premjeram iespējama. Kā norāda vienas no premjera kreditētājbankām, «Nord/LB», pārstāve Teika Lapsa, šajā gadījumā procentu likmes nav zemākas, salīdzinot ar citiem aizņēmējiem.

«Premjera amats vien bankai nav garantija — tagad viņš ir premjers, rīt var nebūt,» «Rīgas Balsij» teica Unibankas sabiedrisko attiecību vadītājs Haralds Burkovskis. «Premjerministrs ir labs klients, jo visiem zināms, ka viņam ir augsts ienākumu līmenis. Ja projekta risks ir zems un klients ir sabiedrībā pazīstama persona, tad varētu būt lielāka pretimnākšana.»

Klienta sociālajam statusam kredītkomitejas lēmumu ietekmēt nevajadzētu, stāsta Pareksa bankas sabiedrisko attiecību un komunikāciju nodaļas vadītājs Viktors Zaķis. Katrs kredīta pieteikums tiek vērtēts individuāli. Jebkurā gadījumā — bankai ir tiesības lemt, kā tai rīkoties.

No aptaujātajām vienīgi «Nordea» bankā atsevišķiem klientiem aizdevumu noteikumi nemēdz atšķirties no vispārīgajiem.

Repše pārliecināts, ka izdevīgi iepircies

Pats Repše masu informācijas līdzekļos vēsta, ka savus pirkumus, lai arī atzīst par riskantiem, uzskata par izdevīgu līdzekļu ieguldījuma veidu, jo īpašumu vērtība, domājams, tikai un vienīgi augšot. Kompetenti eksperti gan izteikušies, ka par lielāko daļu iegādāto īpašumu, ja pēkšņi šajā teritorijā nenotiek kas ārkārtējs, Repše jau tagad varētu būt pārmaksājis. Piemēram, Istras pagastā Repše zemi pircis par 346 latiem hektārā. Vidējā lauksaimniecības zemes cena Latgalē pagājušā gada rudenī bija tikai 117 latu par hektāru. Istras pagasta padomes priekšsēdētājs Aivars Meikšāns ekspresintervijā «Rīgas Balsij» gan atzina, ka premjera pirkums viņa pārvaldītajā administratīvajā teritorijā ir izdevīga lieta. Argumentēt šo tēzi Meikšāns nespēja, vien aprobežojās ar izteikumu: «Tā ir skaista vieta pie ezera!»

KomentāriCopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu