C 4.03.2021.

Saeima pārapstiprina jaunākos ierobežojumus gan tirdzniecībā, gan citās jomās

Saeimas ēka

FOTO: LETA

Saeima šodien pārapstiprināja valdības jaunākos pieņemtos grozījumus rīkojumā par ārkārtējo situāciju, kas paredz ierobežojumus gan tirdzniecībā, gan citās jomās līdz 11.janvārim.

Debatējot par plānoto lēmumu, opozīcija asi kritizēja valdības rīcības Covid-19 krīzes vadīšanā. Plaši pārmetumi tika vērsti pret "neskaidrajiem", "neloģiskajiem", "muļķīgajiem" valdības lēmumiem, kas saistīti ar jaunu ierobežojumu ieviešanu. Opozīcijas deputātu ieskatā valdība ir radījusi jucekli, kurā sabiedrībai ir grūti orientēties, nespējot izprast ieviesto ierobežojumu kārtību, loģiku un pamatotību.

Opozīcijas politiķi arī uzskata, ka koalīcijas deputāti nesaprot, kā dzīvo sabiedrība, kurai atšķirībā no parlamentāriešiem nav stabila atalgojuma un ir bažas par katru nākamo dienu. Uzvērts, ka valdības haotiskās rīcības esot novedušas arī pie tā, ka iedzīvotāji pēdējā dienā pirms jaunu ierobežojumu stāšanās spēkā drūzmējas veikalos, nesaprotot, kas turpmākajās dienās tiks pārdots un kas - ne.

Īpaši neloģisks deputātiem šķitis arī valdības lēmums slēgt bibliotēkas, kuras iedzīvotājiem kalpo kā vieta informācijas iegūšanai, kā arī dažiem kā iespēja strādāt attālināti, izmantojot bibliotēkā pieejamo interneta pieslēgumu.

Koalīcijas deputāti gan mudināja kolēģus būt saprotošiem un krīzes laikā nemēģināt celt savus politiskos reitingus, jo krīzes pārvarēšanā ir iesaistīti visi un ikkatram ir jāsaprot, ka ierobežojumu ievērošana var glābt cilvēku dzīvības. Ekonomikas ministrijas (EM) parlamentārais sekretārs Jurģis Miezainis atzina, ka pats bija inficējies ar Covid-19, tāpēc viņš saprot, kāda ir slimības gaita, vienlaikus mudinot rūpīgi sekot norādījumiem, jo tas ļauj apturēt slimības izplatīšanās ķēdi.

Laika posmā no sestdienas, 19.decembra, līdz 11.janvārim tirdzniecībā tiks piemēroti dažādi tirdzniecības ierobežojumi, nosaka grozījumi rīkojumā par ārkārtējās situācijas izsludināšanu. Tāpat ieviesti vairāki citi ierobežojumi, kas stāsies spēkā no 21.decembra.

Cita starpā būs aizliegta arī būvmateriālu mazumtirdzniecība.

Reizē būs atļauta vairāku preču grupu tirdzniecība, tajā skaitā varēs pārdot pārtiku. Cita starpā būs atļauta arī alkohola tirdzniecība, iepriekš informēja ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs (KPV LV). Līdz ar to ir atcelts iepriekš noteiktais aizliegums tirgot alkoholu brīvdienās.

Noteikts, ka ikvienam, kuram darba specifika atļauj strādāt attālināti no mājām, tas ir jādara, turklāt darba devēja ir pienākums nodrošināt šādu iespēju.

Amatieru sporta treniņi no 21.decembra drīkstēs notikt tikai ārpus telpām, tajos pulcējot līdz desmit cilvēkiem un neizmantojot ģērbtuves.

No 21.decembra, līdz 11.janvārim Latvijā būs aizliegti visi skaistumkopšanas pakalpojumi un dzinējmedības.

Varēs darboties tirdzniecības vietas, kurās drīkst tirgot pārtikas preces, higiēnas preces, pirmās nepieciešamības saimniecības preces, alkoholu, tabakas izstrādājumus, augu smēķēšanas produktus, elektroniskās smēķēšanas ierīces un to šķidrumus, dzīvnieku barību un preces, preses izdevumus, sabiedriskā transporta biļetes, mutes un deguna aizsegus un individuālos aizsardzības līdzekļus, pašu ražoto lauksaimniecības produkciju, mobilo telefonu priekšapmaksas kartes, kā arī ziedus un Ziemassvētku eglītes.

EM skaidroja, ka higiēnas preču sarakstā iekļauti zobu, matu un ķermeņa kopšanas līdzekļi, dezinfekcijas līdzekļi, tualetes papīrs, kabatlakatiņi, roku dvieļi un galda salvetes, bērnu autiņbiksītes un citi.

Savukārt saimniecības preču sarakstā iekļautas apkurei nepieciešamās preces, apkures ierīces, telefonu aparāti, sērkociņi, šķiltavas, baterijas, spuldzes, sveces, bremžu šķidrumi un pretaizsalšanas līdzekļi, slēdzenes, ortopēdiskie piederumi, priekšmeti apbedīšanai, grāmatvedības vešanai nepieciešamās veidlapas, plastmasas un papīra maisiņi iepakojumam un citi.

Pašu ražotā lauksaimniecības produkcija ietver pašu audzētus, ražotus un iegūtus lauksaimniecības produktus - augļus, dārzeņus, medus, zivis un dzīvnieku produktus, kā arī mājražotāju gatavotus pārtikas produktus.

Ārkārtējās situācijas laikā drīkstēs tirgot vairumtirdzniecībā būvniecības preces (būviztrādājumus).

Turpmākajās trīs nedēļās varēs darboties arī aptiekas, tajā skaitā veterinārās aptiekas, optikas preču veikali, degvielas uzpildes stacijas.

Tāpat kā līdz šim tirdzniecība internetā netiks ierobežota.

Pēc EM sniegtās informācijas, netiks pārtraukta jebkādu preču vairumtirdzniecība vairumtirdzniecības bāzēs, kas nepieciešamas gan mazumtirdzniecības veikaliem, gan uzņēmumu darbībai, ražošanai. Tāpat jau esošo pakalpojumu sniegšanas ietvaros atļauts nodrošināt tā sniegšanai nepieciešamās preces, piemēram, autoservisā automobiļu detaļu nodrošināšana.

Vienlaikus tirdzniecības vietām pastiprinātas arī prasības - vienam apmeklētājam būs jānodrošina ne mazāk kā 15 kvadrātmetri no pieejamās telpu platības, apmeklētāju veikalā nedrīkstēs būt vairāk kā pieejamo ratiņu vai groziņu, savukārt uz veikalu drīkstēs doties tikai pa vienam - līdzi drīkst nākt bērni līdz 12 gadu vecumam vai nepieciešamības gadījumā asistents.

Ar grozījumiem rīkojumā īpaši uzsvērts, ka ikvienam, kuram darba specifika atļauj strādāt attālināti no mājām, tas ir jādara. Darba devēja pienākums ir to nodrošināt. Šie nosacījumi attiecas gan uz valsts pārvaldes un pašvaldību iestādēm, gan privātiem uzņēmumiem. Tas nozīmē, ka klātienē strādās, piemēram, pārdevēji, šoferi, krāvēji, policisti, ugunsdzēsēji, apsardzes darbinieki, radio un televīzijas raidījumu diktori un operatori, mediķi un citi, bet ne, piemēram, biroja darbinieki.

Precizēta arī norma attiecībā uz ēdināšanu - tikai ražošanas uzņēmumus, kur nav iespējams nodrošināt drošas ēšanas pauzes, drīkstēs ēdināšanu nodrošināt uz vietas, ja vienlaikus ēd tikai tie cilvēki, kuri ikdienā ir kopā, pie galdiņa sēž tikai viens cilvēks un tiek ievērota divu metru distance.

Ierobežojumi būs spēkā trīs nedēļas līdz 11.janvārim un tie neskars iedzīvotāju pārvietošanās brīvību.

Vienlaikus noteikts, ka 1.-6. klašu skolēniem par vienu nedēļu līdz 8.janvārim tiks pagarināts brīvlaiks.

Saistībā ar Covid-19 izplatības ierobežošanu no 6.novembra līdz 11.janvārim valstī ir izsludināta ārkārtējā situācija.

Ārkārtējās situācijas laikā noteikts pienākums nēsāt sejas maskas visās iekštelpās, tostarp sabiedriskajā transportā, izņemot mājās.

Pasažieru skaits sabiedriskajā transportā nedrīkst pārsniegt 50% no transportlīdzekļa ietilpības. Ja nav iespējams kontrolēt pasažieru iekāpšanu un izkāpšanu, tad transporta līdzeklī jābūt norādēm par sēdvietu izmantošanu, nodrošinot fizisko distancēšanos.

No 21.decembra līdz 11.janvārim pārtraukta visu kultūrvietu, izstāžu, kā arī gadatirgu, tai skaitā Ziemassvētku tirdziņu darbība. Ievērojot epidemioloģiskās drošības pasākumus, apmeklētājiem joprojām būs pieejamas muzeju ārtelpas, bet ne iekštelpas. No 21.janvāra nestrādās arī bibliotēkas.

Valdība nav mainījusi noteiktos pulcēšanās ierobežojumus, tiem paliekot tikpat stingriem, kā līdz šim.

Patlaban saistībā ar Covid-19 izplatību ir aizliegts rīkot arī privātus pasākumus un privātu pulcēšanos, izņemot pasākumus vienas mājsaimniecības ievaros. Savukārt, ja nepieciešams nodrošināt personas aprūpi vai ja persona mājsaimniecībā dzīvo viena, pieļaujami apmeklējumi, bet ne vairāk kā divu mājsaimniecību ietvaros. Tāpat izņēmums attiecināms uz bērēm ārtelpās un kristību ceremonijām neatliekamos gadījumos, kad atļauts pulcēties ne vairāk kā desmit cilvēkiem vienlaikus, bet ne vairāk kā no divām mājsaimniecībām.