No valdībā skatītajiem dokumentiem izriet, ka sākotnēji LM vēlējās, lai šie testi tiktu veikti katru reizi pirms darba sākuma. Tomēr Veselības ministrija paskaidrojusi, ka nazofaringeālās iztriepes ņemšana jeb testēšanas kociņa ievadīšanu deguna dobumā katru dienu traumēs deguna gļotādu, ietekmēs darbinieku fizisko labsajūtu un apmierinātību ar darba apstākļiem.
Vienlaikus par veselības nozari atbildīgā ministrija norādījusi, ka šo manipulāciju veic apmācīts veselības aprūpes personāls, kas ievēro īpašu piesardzību, jo nepareizi paņemtas iztriepes gadījumā tests būs viltus negatīvs, kā arī piesardzības pasākumu neievērošana pakļauj paraugu ņēmējus inficēšanās riskam.
Attiecīgi tā aicinājusi kolēģus LM izvērtēt testu veikšanas biežumu, ņemot vērā ilgstošas sociālās aprūpes iestāžu iespējas piesaistīt apmācītas ārstniecības personas, kā arī šīs manipulācijas ietekmi uz darbinieku labsajūtu un līdzdalību.
Darbinieku labsajūtas jautājumu izcēla arī Tieslietu ministrija, lūdzot skaidrot, vai šāda testa veikšana ir pieļaujama katru dienu bez ietekmes uz veselību. Tāpat ministrija lūdza vērtēt, kādas būs tiesiskās sekas, ja darbinieks atteiksies veikt šo testu.
Rezultātā valdība atbalstījusi LM piedāvājumu par eksperstestu veikšanu ne biežāk kā reizi divās līdz četrās dienās. Tāpat LM atzinusi, ka tikai 36 no 215 sociālo pakalpojumu sniedzēju reģistrā reģistrētajiem sociālās aprūpes centriem ir iekļauti arī Ārstniecības iestāžu reģistrā, līdz ar to var uzskatīt, ka tajos ir ārstniecības persona. Tādējādi pārējos sociālās aprūpes centros būs nepieciešams piesaistīt citus pašvaldībā esošos laboratorijas speciālistus vai ģimenes ārstu medicīnas māsas.
Valsts, pašvaldību un privātajos sociālās aprūpes centros uz 31.decembri bija nodarbinātas 8056 personas, līdz ar to kopējais nepieciešamo testu skaits mēnesī, pieņemot, ka tests tiek veikts ne biežāk kā reizi divās līdz četrās dienās, ir vidēji 103 000 testu.
Darbinieku testēšanu plānots veikt visu janvāri, ja darbinieku vakcinācija pret Covid-19 noritēs Veselības ministrijas plānotajā laikā un apjomā. Nepieciešamības gadījumā ir iespējams turpināt veikt eksprestestus līdz pilnīgai darbinieku vakcinācijas pabeigšanai, norāda ministrija.
Plānots, ka Covid-19 antigēna noteikšanas testu (Ag testu) iegādi organizēs Valsts aizsardzības loģistikas un iepirkuma centrs, bet Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests nogādās tos institūcijās.
Ministrija norāda, ka viens tests varētu izmaksāt vidēji 5,08 eiro. Attiecīgi 103 000 testu iegādei nepieciešami papildu 523 240 eiro. LM gan norāda, ka izmaksas varētu būt lielākas, ja iepirkumā tiks piedāvāta augstāka cena.
Kā papildus akcentē LM, lai gan Covid-19 infekcijas diagnostikas zelta standarts joprojām ir vīrusa ribonukleīnskābes (RNS) noteikšana ar polimerāzes ķēdes reakciju (PĶR), ko uzskata par visuzticamāko metodi, ilgstošas sociālās aprūpes institūcijās Eiropas slimību profilakses un kontroles centrs to iesaka aizstāt ar Ag testu, kas ir mazāk jutīgs Covid-19 infekcijas diagnostikā, tomēr šādi - bieži testējot - ir iespējams veiksmīgi identificēt saslimušos, novēršot klientu inficēšanos un nāvi.