Stingrāki ierobežojumi un "klusuma periods". Viss, kas jāzina par valdības ārkārtas sēdē nolemto (16)

CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Foto: eamesBot/shutterstock.com

Covid-19 izplatības ierobežošanai valdība ceturtdien lēma par stingrāku ierobežojumu ieviešanu no 21. decembra. Portāls "Apollo" apkopojis svarīgāko informāciju, kas jāzina par valdības ārkārtas sēdē nolemto.

Video: Valdības ārkārtas sēdes preses konference

Ārkārtējās situācijas laikā ierobežos tirdzniecību, bet paplašina iegādājamās preču grupas

Varēs darboties tirdzniecības vietas, kurās drīkst tirgot pārtikas preces, higiēnas preces, pirmās nepieciešamības saimniecības preces, tabakas izstrādājumus, augu smēķēšanas produktus, elektroniskās smēķēšanas ierīces un to šķidrumus, dzīvnieku barību un preces, preses izdevumus, sabiedriskā transporta biļetes, mutes un deguna aizsegus un individuālos aizsardzības līdzekļus, pašu ražoto lauksaimniecības produkciju, mobilo telefonu priekšapmaksas kartes, kā arī ziedus un Ziemassvētku eglītes.

Ekonomikas ministrijā skaidroja, ka higiēnas preču sarakstā iekļauti zobu, matu un ķermeņa kopšanas līdzekļi, dezinfekcijas līdzekļi, tualetes papīrs, kabatlakatiņi, roku dvieļi un galda salvetes, bērnu autiņbiksītes un citi.

Savukārt saimniecības preču sarakstā iekļautas apkurei nepieciešamās preces, apkures ierīces, telefonu aparāti, sērkociņi, šķiltavas, baterijas, spuldzes, sveces, bremžu šķidrumi un pretaizsalšanas līdzekļi, slēdzenes, ortopēdiskie piederumi, priekšmeti apbedīšanai, grāmatvedības vešanai nepieciešamās veidlapas, plastmasas un papīra maisiņi iepakojumam un citi.

Pašu ražotā lauksaimniecības produkcija ietver pašu audzētus, ražotus un iegūtus lauksaimniecības produktus - augļus, dārzeņus, medus, zivis un dzīvnieku produktus, kā arī mājražotāju gatavotus pārtikas produktus.

Ārkārtējās situācijas laikā drīkstēs tirgot vairumtirdzniecībā būvniecības preces (būviztrādājumus).

Turpmākajās trīs nedēļās varēs darboties arī aptiekas, tajā skaitā veterinārās aptiekas, optikas preču veikali, degvielas uzpildes stacijas.

Tāpat kā līdz šim tirdzniecība internetā netiks ierobežota.

No pirmdienas būs aizliegti visi skaistumkopšanas pakalpojumi un dzinējmedības

No valdības lēmuma izriet, ka turpmākās trīs nedēļas skaistumkopšanas nozare nedrīkstēs strādāt, tostarp nevarēs sniegt frizieru pakalpojumus. 

Šajā periodā nedrīkstēs veikt arī fotosesijas un sniegt citus foto pakalpojumus, izņemot foto dokumentiem. Vienlaikus sporta inventāra nomas pakalpojumus drīkstēs sniegt tikai ārpus telpām.

Nenotiks arī dzinējmedības.

Veselības ministrijā skaidroja, ka šie pakalpojumi ierobežoti, vērtējot vairākus aspektus, piemēram, vai pakalpojumu sniedz ilgāk par 15 minūtēm (kopā ar laiku uzgaidāmajā telpā), vai ir tiešs cilvēku kontakts pakalpojumu sniegšanas laikā, vai ir iespējams lietot sejas masku (piemēram, pie kosmetologa un fotosesijās tās nelieto), lielāko uzsvaru liekot uz kritēriju, vai bez šī pakalpojuma cilvēks var iztikt trīs nedēļas. 

1.-6. klašu skolēniem ziemas brīvlaiks pagarināts līdz 8. janvārim

Klātienē, pat ne individuāli, nenotiks nekāda veida praktiskās nodarbības. Arī profesionālajā un augstākajā izglītībā, dažādos kursos  nodarbības drīkstēs notikt tikai attālināti. Izņēmums ir klīniskā prakse rezidentūrā.

Interešu izglītība un dažādi mēģinājumi arī drīkstēs notikt tikai attālināti, liecina valdības lēmums.

Amatieru sporta treniņi varēs notikt tikai ārpus telpām

Amatieru sporta treniņi no 21. decembra drīkstēs notikt tikai ārpus telpām, tajos pulcējot līdz desmit cilvēkiem un neizmantojot ģērbtuves, paredz ceturtdien pieņemtais valdības lēmums.

Tas nozīmē, ka sporta klubi neuzņems klientus iekštelpās - nestrādās trenažieru zāles un nevarēs doties uz klubu trenēties individuāli, skaidroja valdībā.

No 21. decembra nestrādās bibliotēkas un apmeklētājiem būs slēgtas muzeju iekštelpas

Pastiprinot Covid-19 ierobežošanas pasākumus, no 21. decembra līdz 11. janvārim nestrādās bibliotēkas un apmeklētājiem būs slēgtas muzeju iekštelpas.

Kā aģentūru LETA informēja Veselības ministrijas (VM) komunikācijas speciāliste Anna Strapcāne, grozījumos par ārkārtējās situācijas izsludināšanu paredzēts, ka noteiktajā laikā nestrādās arī izstāžu vietas un citas kultūrvietas. Tāpat nedrīkstēs organizēt gadatirgus, ieskatot arī Ziemassvētku tirdziņus.

Lai gan apmeklētājiem būs slēgtas muzeju iekštelpas, turpinās darboties muzeju brīvdabas teritorijas, kurās būs jānodrošina cilvēku vienvirziena kustību, jānovērš cilvēku plūsmu sastapšanās un jānodrošina vismaz divu metru distancēšanās. Ar šādiem nosacījumiem darboties varēs arī dabas takas, norādīja Strapcāne.

Tirdzniecības ierobežojumu laikā ļaus tirgot arī alkoholu

Laika posmā no sestdienas, 19. decembra līdz 11. janvārim, kad noteikts tirdzniecības aizliegums virknei preču, alkohola tirdzniecība būs atļauta, ceturtdien preses konferencē pēc valdības sēdes informēja ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs (KPV LV).

Ministrs norādīja, ka šajā laikā cita starpā būs iespējams tirgot pārtiku, tajā skaitā alkoholu.

Iepriekš, pieņemot ierobežojumus tirdzniecībai brīvdienās, alkohols tika iekļauts tirgošanai aizliegto preču sarakstā.

Kā norādīja Vitenbergs, šajā laika posmā līdz 11. janvārim iegādāties varēs arī preces, kas nepieciešamas apkurei, kā arī, piemēram, spuldzes, sveces, sērkociņus.

Attālināti no mājām ir jāstrādā ikvienam, kuram darba specifika to atļauj

Ikvienam, kuram darba specifika atļauj strādāt attālināti no mājām, tas ir jādara, turklāt darba devējam ir pienākums nodrošināt šādu iespēju, otrdien lēma valdība.

Kā aģentūru LETA informēja Veselības ministrijas pārstāve Anna Strapcāne, šie nosacījumi attiecas gan uz valsts pārvaldes un pašvaldību iestādēm, gan privātiem uzņēmumiem.

Tas nozīmē, ka klātienē strādās, piemēram, pārdevēji, šoferi, krāvēji, policisti, ugunsdzēsēji, apsardzes darbinieki, radio un televīzijas raidījumu diktori un operatori, mediķi un citi, bet ne, piemēram, biroja darbinieki.

Kariņš: Ja desmit dienu laikā nemainīsies epidemioloģiskā situācija, būsim spiesti iet uz "pilna spektra" pārvietošanās ierobežojumiem

Premjers norādīja, ka ilgstoši vērojams Covid-19 pandēmijas uzliesmojums, kas turpina pieņemties spēkā. Lai to mazinātu, valdība šodien lēma par papildus ierobežojošiem pasākumiem "klusuma periodā".

"Ja desmit dienu laikā nespēsim uzlabot situāciju, tad būsim spiesti iet uz pilna spektra pārvietošanās ierobežojumiem, bet ne es, ne valdība, ne sabiedrība to nevēlas. Kopīgiem spēkiem ievērosim klusuma perioda noteikumus. Aicinu visus trīs nedēļas saņemties. Izturēsim, ievērosim noteikumus un mainīsim Covid-19 izplatību kopīgiem spēkiem," uzsvēra Ministru prezidents.

Valdība pulcēšanās ierobežojumus uz svētkiem nemīkstinās

Patlaban saistībā ar Covid-19 izplatību ir aizliegts rīkot arī privātus pasākumus un privātu pulcēšanos, izņemot pasākumus vienas mājsaimniecības ievaros. Savukārt, ja nepieciešams nodrošināt personas aprūpi vai ja persona mājsaimniecībā dzīvo viena, pieļaujami apmeklējumi, bet ne vairāk kā divu mājsaimniecību ietvaros. Tāpat izņēmums attiecināms uz bērēm ārtelpās un kristību ceremonijām neatliekamos gadījumos, kad atļauts pulcēties ne vairāk kā desmit cilvēkiem vienlaikus, bet ne vairāk kā no divām mājsaimniecībām.

Veselības ministre Ilze Viņķele (AP) ceturtdien žurnālistiem pavēstīja, ka Ziemassvētku un Jaunā gada svinēšana iekštelpās šogad ir atļauta vienas mājsaimniecības ietvaros.

Ministre atklāja, ka sākotnēji bija plānots Ziemassvētkos noteikt izņēmumu un ļaut cilvēkiem svinēt arī vairāk nekā vienas mājsaimniecības ietvaros, bet, redzot pēdējo dienu Covid-19 rādītājus, tika nolemts šādu iespēju nedot.

"Mēs varam savus tuvākos satikt ārā, bet svētki plašākā lokā šogad izpaliek," pauda Viņķele, piebilstot, ka tas tiek darīts veselības un cilvēku dzīvības vārdā.

LETA lūdza Veselības ministriju precizēt, ko nozīmē ministres sacītais, ka savus tuvākos var satikt ārā, ja ir aizliegta jebkāda privāta pulcēšanās, izņemto vienas mājsaimniecības ietvaros. 

Kā skaidroja ministrijā, lai gan tā nerekomendē tikties ar citu mājsaimniecību locekļiem, viņus drīkst satikt ārtelpās, piemēram, pastaigas laikā, bet ievērojot visus drošības pasākumus, tostarp arī "2+2" principu. "2+2" princips paredz, ka kopā var pulcēties līdz divi cilvēki, turklāt cilvēkiem publiskajā telpā jāievēro vismaz divu metru distance.

Ministrijā piekodināja, ka arī svētku periodā nedrīkstēs rīkot, piemēram, piknikus ar vairāku mājsaimniecību locekļu pulcēšanos vai citus līdzīgus ārtelpu pasākumus.

Foto: Ministru kabinets/Twitter.com
Komentāri (16)CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu