P 30.11.2020.

Trīs naktis, seši klubi un 36 glāzes: vai manam dzērienam kāds pievienos narkotikas?
Eksperiments

Ilustratīvs attēls

FOTO: FABRIZIO BENSCH/REUTERS

Trīs naktis, seši klubi un 36 glāzes - vai tas būs pietiekami, lai dzērienam kāds pievienotu populāro klubu narkotiku GHB jeb "šķidro ecstasy"? Igaunijas portāla Postimees žurnāliste Hēlija Sillamā veica eksperimentu, lai to noskaidrotu.

Veikt eksperimentu ierosinājis igauņu rakstnieks Sass Henno. Viņš savos darbos rakstījis par jauniešiem, vardarbību, ielu bandām un narkotiku biznesu. Henno arī pētījis narkotiku ietekmi uz indivīdu un sabiedrību kopumā, kā rezultātā rakstnieks pieteica karu aizliegtajām vielām. 

Bet ne vienmēr narkotikas ķermenī nonāk paša spēkiem - reizēm kāds to var izkārtot tavā vietā. "Nekad neatstāj savu glāzi bez uzraudzības" - tas ir likums ikvienam, kurš apmeklē izklaides vietas un pēc tam vēlas arī sveiks un vesels atgriezties mājās. Bet kas notiek, ja rīkojas tieši pretēji?

Kad trešdien ap pusnakti devos kluba Venus virzienā, man nebija plāna atzīmēt darba nedēļas vidu. Man bija mērķis īsā laikā apmeklēt pēc iespējas vairāk klubu un uzvesties tajos tik bezatbildīgi, cik vien iespējams. 

Ceru, ka maniem pūliņiem būs sekas un man izdosies pierādīt, cik vienkārši klubā ir kļūt par GHB jeb "šķidrā ecstasy" upuri.

Kas ir "šķidrais ecstasy"?

  • "Šķidrais ecstasy", GHB jeb gamma hidroksibutrāts tiek saukts arī par "izvarotāju narkotiku" - tās ir zāles, kas tiek lietotas kā narkotikas un izvarošanas upuru apreibināšanas līdzeklis.
  • Tā ir sintētiska narkotika, visbiežāk šķidrā vai pulvera veidā - GHB viegli šķīst un ir bez krāsas un smaržas, tāpēc to viegli nemanāmi pievienot dzērienam. Tā garša ir pavisam nedaudz sāļa.
  • Mazās devās tas tiek lietots kā nomierinošs līdzeklis - cilvēks kļūst jautrs, runīgs un seksuāli uzbudināts.
  • Lielāka deva GHB tā lietotāju padara dezorientētu, apreibušu un miegainu - muskuļi atslābst un var sākties spazmas, savukārt pēc pamošanās lietotājs bieži vien neko neatceras.
  • Šīs vielas pārdozēšana var izraisīt komu, bet, ja tas tiek lietots kopā ar alkoholu, pat nāvi.
  • "Šķidrā ecstasy" iedarbība sākas pēc 15-20 minūtēm, bet efekts var ilgt pat piecas stundas.

FOTO: PM/EMF/scanpix

Eksperiments visās izklaides vietās izskatās vienādi. Mēs ar draudzeni ieejam klubā, nopērkam dzērienu (visbiežāk ūdeni), iedzeram pāris malkus un tad ejam uz tualeti vai padejot, atstājot dzērienu uz galdiņa. Katrā klubā mēs atstājam dzērienus bez pieskatīšanas vismaz trīs reizes. Pēc tam izmantojam Alcoscan testu, lai pārliecinātos, vai dzēriens nesatur GHB. 

FOTO: PM/SCANPIX BALTICS

Bezrūpīgie ballētāji

Dodamies uz klubu Hollywood - tur šovakar atpūšas daudz cilvēku. No svešiniekiem šeit nebaidās - daži ballētāji bez pieskatīšanas atstāj ne tikai dzērienus, bet arī savus makus. Arī mēs atstājam savas glāzes uz galda un dodamies dejot. Pēc pusotras stundas veicam alkohola testu, bet nekā - abi laukumiņi krāsu nemaina. Tas nozīmē, ka dzērieni ir tīri. 

Eksperimentu turpinām piektdienas vakarā - ielas ir pilnas ar cilvēkiem, kuri dodas izklaidēties. Kopā ar draudzeni apmeklējam klubu Mynt, kur teju visi apmeklētāji ir uzkrītoši bezrūpīgi - uz galdiem, neviena nepieskatītas, stāv pilnas dzērienu glāzes. Arī mēs savas atstājam turpat un pēc stundas veicam testu. Atkal nekā - zilo krāsu tests neuzrāda. 

Klubā Studio eksperiments kļūst sarežģītāks, jo tas ir stāvgrūdām pilns. Gandrīz neiespējami atrast brīvu galdiņu, uz kura atstāt dzērienu. Bet vakara beigās atkal nekā - piektdienas nakts noslēgusies bez sazāļotiem dzērieniem.

Mēs neatlaidīgi turpinām eksperimentu arī sestdienas vakarā - klubā Teater atkārtojam visu procesu, bet Alcoscan tests zilo krāsu neuzrāda. Un tad mūsu ceļš aizved uz klubu Amigo - nonākam tur ap trijiem naktī, kad lielākā daļa apmeklētāju jau ir manāmi iereibuši un klausās pēdējās dziesmas no kādas grupas uzstāšanās. Skaidrs, ka ballīte pamazām beidzas.

Atkal dodamies pie bāra un pasūtām ūdeni - tā kā ūdens pudeli atver manā klātbūtnē, varu būt droša, ka vismaz bārmene mani netaisās noindēt. Pēc neilgas sarunas ar nejauši satiktiem paziņām dodamies deju grīdas virzienā. Grupas uzstāšanās jau ir beigusies un klubs top manāmi tukšāks, taču tas mums netraucē - atstājam dzērienus uz zema galda netālu no deju plača. 

Bīstami tuvu 

Pēc brīža pamanu galda otrā pusē vientuļu jaunekli un nolieku glāzes tieši viņam zem deguna. Esmu radījusi visus apstākļus, lai kāds varētu izmantot situāciju. Kamēr dejojam, dzērienam uzmanību nepievēršu, taču laiku pa laikam pieeju un izliekos, ka nedaudz padzeros. Ar acs kaktiņu pamanu, ka jauneklis joprojām sēž bīstami tuvu mūsu glāzēm. Cenšos nepievērst tam uzmanību. 

Pēc aptuveni 20 minūtēm ņemam savas glāzes un dodamies uz tualeti veikt dzērienu pārbaudi. Mans dzēriens ir tīrs, pārbaudām draudzenes glāzi un nespējam noticēt savām acīm.

Pirmo reizi eksperimenta laikā laukumiņš iekrāsojas tumši zils! Ņemam jaunus testus un pārbaudām vēlreiz - rezultāts tas pats. Un vēlreiz - vēl joprojām zils.

Trīs vakaru laikā mums ir izdevies Tallinas bāros tikt pie "šķidrā ecstasy". 

Es nebiju izdomājusi, ko darīšu, ja tests tik tiešām izrādīsies pozitīvs - fotografēju testu, paņemu nelielu daudzumu dzēriena sev līdzi un domāju, ko darīt tālāk. Galvā ienāk doma, ka varbūt vajadzētu eksperimentu novest līdz galam un pamēģināt sazāļoto dzērienu. Tomēr veselais saprāts ņem virsroku - man nav ne jausmas, cik liela deva tur pievienota, un ar dzīvību riskēt nav vērts. 

Pārbaudes apstiprina aizdomas

Nedēļas sākumā aiznesu līdzpaņemto dzērienu uz Igaunijas tiesu ekspertīzes institūtu. Izmeklējumu rezultātā atklājas, ka manis atnestajā paraugā atrodami 0,1 mikrograms GHB un arī GBL, kas ir izejmateriāls GHB.

Tas nozīmē, ka, visticamāk, tajā vakarā kāds cits kluba apmeklētājs kļuva par "šķidrā ecstasy" upuri. 

Kā GHB iekļuva manā dzērienā, nav zināms, skaidrs tikai tas, ka tas tur bijis. 

Jāuzsver, ka, šo eksperimentu veicot, mēs apzināti rīkojāmies bezatbildīgi un vieglprātīgi. Taču ikviens, kurš izklaidējoties novērš uzmanību no savas glāzes, var ātri un nemanāmi tikt pie nevēlama dzēriena papildinājuma.

Aktuālākās ziņas